Programy do etapu trzeciego

Przyjaźnie tej samej płci

W trzecim etapie przyjaźni zwykle występuje wyraźna preferencja płciowa w wyborze przyjaciół i współpracowników. Aktywności i zainteresowania chłopców, którzy mogą grać w gry zespołowe lub sporty sezonowe, można uznać za mało interesujące dla chłopców z zespołem Aspergera. Są również prawdopodobnie mniej zdolni niż mężczyźni w rozumieniu gier zespołowych i niezdarni w zakresie umiejętności gry w piłkę, zręczności i koordynacji. Will Hadcroft wyjaśnił w swojej autobiografii, że:

Bałam się innych chłopców i było to dla nich bardzo oczywiste. Walka była koszmarem i puściłem piłkę bez większej walki, ku wściekłości moich kolegów z drużyny.

Chłopiec z zespołem Aspergera wie, że zwykle jest ostatnią osobą wybieraną do zespołu i można go aktywnie unikać i odseparowywać od potencjalnych męskich przyjaciół. Kiedy chłopiec z zespołem Aspergera jest sam na placu zabaw, prawdopodobnie podejdzie do niego jedna z dwóch grup: drapieżne samce, które szukają kogoś społecznie odizolowanego, wrażliwego i łatwowiernego do dokuczania i dręczenia (zob. Rozdział 4); lub dziewczyny, które współczują chłopcu z powodu jego pozornej samotności i oferują włączenie i wsparcie w swoich zajęciach i grach. Podczas gdy inni chłopcy w tym wieku zwykle unikali dziewcząt, używając obraźliwych i seksistowskich uwag, można go zwerbować do zabawy dziewcząt i aktywnie witać. Jeśli chłopiec z zespołem Aspergera nie jest pewien, co robić, gdy spotyka się z dziewczynami, jego koleżanki są bardziej skłonne do wsparcia niż krytycznych: „Jest chłopcem, więc nie rozumie, więc pomogę mu”. rozwój prawdziwych przyjaźni „przeciwnej płci”. Posiadanie przyjaciół płci przeciwnej na tym etapie przyjaźni może mieć dwie konsekwencje dla chłopców z zespołem Aspergera; dalsze wyobcowanie od chłopców, którzy uważają, że „brata się z wrogiem” i wchłanianie w kulturę kobiecą poprzez naśladownictwo, co skutkuje rozwojem kobiecej mowy ciała, cech wokalnych i zainteresowań. Dziecko może cieszyć się przyjaźniami z dziewczynami i czerpać z nich korzyści, ale inni chłopcy mogą szydzić z niego, że jest bardziej jak dziewczyna, często używając określenia „wesoły” jako obelgi. Chłopiec może czuć, że jedyną płcią, która go akceptuje i rozumie, jest kobieta – jego matka, być może siostry i koleżanki, co może przyczynić się do problemów z tożsamością płciową.

Zauważyłam, że niektóre dziewczyny z zespołem Aspergera na tym etapie rozwoju przyjaźni mogą odrzucić towarzystwo przyjaciół tej samej płci. Mogą być krytyczni wobec swoich rówieśników za cieszenie się uczuciami i grami uczuciowymi oraz za rozmawianie o tym, kogo lubią lub nie lubią z powodów, które wydają się nielogiczne lub nieprawdziwe. Członkowie grupy wewnętrznej i zewnętrznej oraz szybko zmieniające się kliki przyjaźni są zagmatwane. Podobnie jak presja rówieśników, która często może koncentrować się wokół tego, co jest postrzegane jako „fajne” pod względem odzieży i akcesoriów. Dziewczyna z zespołem Aspergera może mieć znaczne trudności ze zrozumieniem tych nowych wymiarów przyjaźni i ma tendencję do przedkładania logiki, prawdy i komfortu nad presję rówieśników. Wybór odzieży będzie raczej wygodny niż popularny czy modny, a bardzo często jest to odzież męska, ponieważ jest najbardziej wygodna i praktyczna. Włosy mogą być noszone bardzo długie, aby stworzyć zasłonę lub ścianę, za którą dziewczynka może się „ukryć” lub bardzo krótkie dla wygody, bez chęci, by wyglądać „kobieco”. Podczas gdy działania innych dziewcząt mogą być mylące i nielogiczne dla dziewczynki z zespołem Aspergera, działania chłopców mogą być interesujące i oparte na aktywności fizycznej, a nie emocjach. Może być zainteresowana, a następnie „zaadoptowana” lub zwerbowana przez grupę chłopców. Staje się znana jako „chłopczyni”, z męskimi przyjaciółmi, którzy są bardziej tolerancyjni wobec kogoś, kto „przeszedł na ich stronę”; i jeszcze raz, jeśli nie jest pewna, co robić w sytuacji społecznej, prawdopodobnie doświadczy wsparcia, a nie wyśmiewania – „Jest dziewczyną, nie zrozumiałaby. Ale to jest w porządku, nie mamy nic przeciwko”. Dziecko z zespołem Aspergera potrzebuje równowagi między przyjaciółmi tej samej i przeciwnej płci, a pewna inżynieria społeczna może być konieczna, aby zapewnić akceptację przez obie grupy płci. Nauczyciele będą musieli monitorować włączanie i wykluczanie grupy oraz aktywnie zachęcać dzieci tej samej płci do zezwalania i wspierania akceptacji i integracji dziecka z zespołem Aspergera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *