Zasoby

Na przykład obok rysunku dziecka, które otworzyło swoje pudełko śniadaniowe i patrzy na swojego towarzysza z zagadkowym wyrazem twarzy, znajduje się opis sytuacji i wybór opcji:

W twoim pudełku na lunch nie ma kanapki z salami, którą przygotowała dla ciebie twoja mama. Podejrzewasz, że wziął go jeden z twoich przyjaciół, bo pachnie salami. Powinieneś:

  1. Zapytaj go, czy widział twoją kanapkę
  2. Weź jego pudełko na lunch i przeszukaj je
  3. Ukradnij mu obiad
  4. Powiedz mu, że twoja kanapka pachnie jak salami, ale tak naprawdę jest karmą dla psów.

Podobny styl został użyty w książce Zrobiłem to, przepraszam Caralyn Buehner (1998), aby wyjaśnić, że może istnieć więcej niż jedna poprawna reakcja na sytuacje społeczne. W przeciwieństwie do świata nauki (zwłaszcza matematyki), rzadko istnieje tylko jedno poprawne rozwiązanie problemu społecznego. Dzieci z zespołem Aspergera często szukają pewności oraz prawidłowego i prostego rozwiązania problemu. Jednak właściwa reakcja lub rozwiązanie w świecie społecznym może opierać się na ocenie zalet i konsekwencji konkretnego rozwiązania dla wszystkich uczestników. Wymaga to dość złożonego rozumowania i umiejętności oceny równowagi prawdopodobieństwa i słuszności, a nie pewności. Moje doświadczenie kliniczne sugeruje, że dzieci z zespołem Aspergera mają ograniczony zakres opcji lub rozwiązań problemów społecznych. Niektóre sugestie mogą być niedojrzałe, prowokacyjne lub impulsywne, ale dzięki zachętom i starannemu zastanowieniu dziecko może zasugerować lub nauczyć się alternatywnych, odpowiednich i bardziej skutecznych rozwiązań. Gorąco polecam również rady kolegów nastolatków z zespołem Aspergera. Luke Jackson, niezwykły i utalentowany młody człowiek z zespołem Aspergera, napisał poradnik samopomocy dla innych nastolatków z zespołem Aspergera. Zapewnia następującą analizę interakcji rówieśniczych i oferuje wnikliwe porady. Jeśli chodzi o zasady, jestem pewien, że wy wszyscy jako nastolatkowie otrzymaliście pewne zasady, jak się odpowiednio zachowywać. Słyszałeś o nich?

  • Nie „wdzieraj się w przestrzeń ludzi” – to oznacza zbliżanie się do nich.
  • Nie patrz na kogoś z jakiegokolwiek powodu (niezależnie od tego, jak jest sprawny!).
  • Nie komentuj ludzkich ciał, dobrych czy złych.
  • Nie opowiadaj nieprzyzwoitych, seksistowskich lub rasistowskich dowcipów ani nie rób aluzji seksualnych.
  • Nie przytulaj ani nie dotykaj ludzi, chyba że są oni częścią twojej rodziny lub zgodzili się być twoim chłopakiem lub dziewczyną i oboje wyraziliście na to zgodę.

Jeśli nie słyszałeś żadnej z tych zasad, to teraz masz! Nadchodzi, ale… po prostu oglądasz i słuchasz grupy nastoletnich chłopców lub dziewcząt. Po pierwsze, albo przytulą się do siebie bardzo blisko, albo górują nad kimś w groźny sposób. Następnie robią różnego rodzaju niegrzeczne komentarze na temat wielkości uhmów ludzi… co mogę powiedzieć?! Opowiadają sprośne dowcipy i robią seksualne aluzje przy każdej okazji i często dotykają kogoś lub obejmują go ramieniem, gdy nie są członkiem swojej rodziny, ich chłopakiem lub dziewczyną. Jeśli takie są zasady, to wydaje się, że kiedy chłopcy i dziewczęta są w swoich nastoletnich stadkach, odprawiając swoje młodzieńcze rytuały, te zasady wychodzą przez okno. Cóż za dziwny świat, w którym żyjemy! W sumie powiedziałbym, aby trzymać się zasad i ignorować fakt, że inni wydają się je łamać. Nastolatkowie i nastolatki z zespołem Aspergera będą potrzebować porady na temat dojrzewania i tego, jak wpłynie to na ich ciało i myślenie, ale także będą potrzebować informacji i porad na temat zmieniającego się charakteru przyjaźni i seksualności. Mamy teraz programy i literaturę opracowane przez Isabelle Hénault, aby wyjaśnić dojrzewanie i seksualność, które zostały zaprojektowane specjalnie dla nastolatków z zespołem Aspergera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *