CV Master / List motywacyjnyremigiuszkurczab.pl

CV Master / List motywacyjnyCV


"To będzie dobre dla mojego CV". To mantra młodych i dynamicznych ludzi, mruczana u progu każdego nieprzyjemnego zadania. Ale co tak naprawdę oznacza to zdanie? Co właściwie zawiera się w życiorysach? Co zostaje pominięte? I dlaczego życiorysy w ogóle mają znaczenie? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, nie jesteś sam. Twoje CV: Twoja kariera zawodowa, lata nauki, Twoje zaangażowanie w sprawy pracodawców, Twoje marzenia, a wszystko to zapisane na białej lub ecru kartce zatytułowanej u góry Twoim imieniem i nazwiskiem. (Lub być może wysłane pocztą elektroniczną do wielu pracodawców). Aby jednak CV było skuteczne, musi przestrzegać jednej zasady: informacje muszą być dostarczane w atrakcyjny, skuteczny i łatwo dostępny sposób. Właściwie przygotowane CV mniej doświadczonego kandydata może przebić słabe CV bardziej doświadczonego kandydata. Różnica między dobrym a złym życiorysem polega na różnicy między nową pracą a dalszym bezrobociem. Ale uzbrojeni w odpowiednie instrukcje, jak negocjować sztukę, napisanie mocnego, jasnego CV może być tak łatwe, jak wypełnienie formularza. Oto jak!

Co możesz zrobić?

Zasada numer jeden: pracodawców tak naprawdę nie obchodzi, co robiłeś w swojej ostatniej pracy. Dbają o to, co możesz dla nich zrobić. Zastanawiają się nad Twoim potencjałem przyszłego sukcesu pracując dla nich. Twoje CV musi zawierać odpowiedzi na te pytania. Jak mówi Shannon Heidkamp, kierownik ds. rekrutacji w oddziale Allstate Insurance: "Ludzie muszą zadać sobie pytanie: "Jaką wartość mogę zaoferować temu potencjalnemu pracodawcy?". Te próbki przed i po pokazują potencjalnym pracodawcom, jakich umiejętności używał każdy pracownik, jakie zadania osiągnęli i jakie zaszczyty zdobyli - umiejętności, zadania i zaszczyty, które można zastosować w przyszłej pracy. Konkretne oferty pracy, niezależnie od tego, czy są ogłaszane za pośrednictwem ogłoszeń prasowych, stron internetowych czy notatek między urzędami, mają określone opisy stanowisk. Jeśli dowiesz się o pracy od znajomego, poproś o kopię opisu stanowiska. Twoim zadaniem jest spełnienie tych wymagań poprzez wymienienie Twoich kwalifikacji, które najlepiej spełniają te warunki wstępne.

Dziesięć sekund

Badania pokazują, że niezależnie od tego, jak długo pracujesz nad swoim CV, większość pracodawców poświęci mu 10 sekund. Otóż to. Ze względu na masę osób poszukujących pracy większość menedżerów i pracowników zasobów ludzkich otrzymuje ogromną liczbę CV. W obliczu stosu papieru do przebrnięcia każdego ranka pracodawcy szukają wszelkich możliwych braków, aby zmniejszyć liczbę kandydatów do możliwej do opanowania liczby. W związku z tym twoje CV musi przedstawiać twoje informacje szybko, jasno i w sposób, który sprawia, że twoje doświadczenie jest odpowiednie dla danego stanowiska. Oznacza to skondensowanie informacji do ich najpotężniejszej formy. Więc destyluj, destyluj, destyluj. Długie, gęste akapity utrudniają znalezienie informacji i wymagają od zapracowanego czytelnika zbyt dużego wysiłku. Jeśli ten czytelnik nie może dowiedzieć się, jak Twoje doświadczenie odnosi się do dostępnego stanowiska, Twoje CV nie spełnia swojego zadania. Rozwiąż ten problem, tworząc wypunktowane, wcięte, skoncentrowane instrukcje. Krótkie, mocne linie pokazują czytelnikowi w skrócie, dlaczego powinien kontynuować czytanie. Pomyśl, jak opisać swoje doświadczenie w ukierunkowanej, jasnej, wypunktowanej, bogatej w szczegóły prozie. Oto kilka przykładów.

Technik komputerowy i internetowy

Przed:
Podstawowe obowiązki: naprawa i montaż komputerów, narzędzie do rozwiązywania problemów z oprogramowaniem, instalacja internetowa i rozwiązywanie problemów, gry.

Po:
Podstawowe obowiązki:
•  Montowanie i naprawa komputerów Dell, Compaq, Gateway i innych komputerów PC
•  Analizowanie i naprawa awarii oprogramowania dla aplikacji Windows
•  Zainstalowanie i zdebugowane systemu internetowego dla firm, takich jak Rydell's Sports, Apple Foods i Eric Cinemas

Praktykant ds. marketingu teatralnego

Przed:
Do obowiązków należała pomoc przy publikowaniu komunikatów prasowych przez artystów, sporządzanie arkuszy śledzenia na podstawie informacji od rezerwujących i pracowników kas biletowych, obsługa wysyłek zdjęć i informacji prasowych do mediów, pomoc w redagowaniu tekstów w radiu oraz wykonywanie różnych innych zadań zgodnie z przydzielonymi im zleceniami.

Po:
Doświadczenie obejmuje:
•  Pisanie informacji prasowych dla artystów, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży o 23%
•  Skompilowana i utrzymywana lista mailingowa licząca 10 000 osób - największa w historii lista Cambridge Theatre
•  Obsługa wysyłek z komunikatami prasowymi do Anchorage Daily News i Fox Four Television
•  Wzięcie udziału w copywritingu reklam radiowych promujących wybrane wydarzenia

To jest to, co zrobiłeś, a nie to, co powiedziałeś na plakietce CV , powinno krzyczeć o zdolnościach, a nie przypisywanie sobie odpowiedzialności. Pracodawcy powinni wizualizować Cię na nowym stanowisku, nie pamiętając Cię jako "asystenta konta z Chase". Podczas gdy niektórzy byli pracodawcy mogą promować Twoje CV samą swoją obecnością, nie chcesz być traktowany jako trybik z innej maszyny. Zamiast tego, Twoje CV powinno przedstawiać Cię jako istotny element sukcesu firmy.

Myśl szeroko

Kandydaci ubiegający się o konkretne oferty pracy muszą dostosować CV dla każdego stanowiska. Wielu poszukiwaczy pracy, szczególnie tych rozpoczynających karierę, podejmuje różne prace. Osoba zainteresowana karierą wydawniczą może na przykład ubiegać się o pracę jako pisarz, korektor, redaktor, copywriter, autor wniosków o grant, weryfikator faktów lub asystent naukowy. Kandydat może mieć doświadczenie niezbędne do ubiegania się o którąkolwiek z tych prac, ale nie musi. Ale możesz mieć więcej umiejętności, niż myślisz. Rozważając umiejętności, które sprawiają, że jesteś cenną perspektywą, myśl szeroko. Każdy, kto pracował jednego dnia, może wskazać na kilka różnych umiejętności, ponieważ nawet najbardziej odizolowane, powtarzalne prace oferują szereg doświadczeń. Na przykład pobór opłat za autostrady to powtarzalna praca o ograniczonym zróżnicowaniu, ale nawet ta kariera wymaga wielu umiejętności zawodowych. Pomaganie zagubionym kierowcom autostrad w czytaniu mapy oznacza "oferowanie obsługi klienta w szybkim, zorientowanym na szczegóły środowisku". Dokonywanie zmian dla motocyklistów oznacza kasjerstwo w warunkach wysokiego ciśnienia i szybkiego tempa ". Ale jeśli pracownicy punktów poboru opłat nie podkreślą tych umiejętności potencjalnym pracodawcom, będzie to dla nich życie na autostradzie.

Wybrana historia

Każdego dnia wiele się dzieje, ale gdy ktoś pyta "Jak minął dzień?" nie zaczynasz od pierwszego kaszlu i zgubionych kapci. Edytujesz. Życiorysy wymagają tego samego rodzaju zdyscyplinowanej, zwięzłej edycji. Im lepszy jesteś w kontrolowaniu tworzonych informacji, tym silniejsze będzie CV. Podczas edytowania historii, aby pasowała do formatu CV, zadaj sobie pytanie: "W jaki sposób te konkretne informacje wpływają na moją ogólną atrakcyjność dla tego pracodawcy?" Jeśli coś nie pomaga, porzuć to. Zrób więcej miejsca na omówienie doświadczeń najbardziej odpowiednich dla pracy, o którą się ubiegasz. Podobnie, jeśli w Twojej przeszłości czają się informacje, które mogłyby zaszkodzić Twoim szansom na zdobycie pracy, pomiń je. W CV, pomijanie nie jest kłamstwem. Jeśli niektóre prace powodują, że masz zbyt wysokie kwalifikacje na dane stanowisko, usuń je ze swojego CV. Jeśli jesteś wykształcony, nie wspominaj o stopniu, który sprawia, że jesteś taki. Jeśli masz znacznie niższe wykształcenie, nie ma takiej potrzeby żeby w ogóle wspomnieć o edukacji. Jeśli 10 miejsc pracy, które miałeś w ciągu ostatnich pięciu lat, sprawia, że wyglądasz jak prawdziwy Walter Mitty, zredukuj w swoim CV odniesienia do najbardziej odpowiednich stanowisk, jednocześnie upewniając się, że nie ma luk w latach zatrudnienia.

Wygląd

Czcionka

Nie bądź kreatywny. Naprawdę. To, czego oczekujesz od czcionki, nie jest dekoracyjnym projektem, ale prostą, łatwą do odczytania czcionką, która pokazuje, że jesteś złośliwy. Innymi słowy, szukając czcionki, pomyśl o szarym kolorze.

Niedopuszczalne czcionki:

•  Czcionka Courier: jeśli nie musiałeś pisać listu motywacyjnego na podróżnej maszynie do pisania z lat 30. XX wieku, po co nadawać mu taki wygląd? Ta czcionka wygląda jak domyślna czcionka źle działającego komputera, a także jest znana jako krój, którego używają przeciętni uczniowie szkół średnich ze względu na ogromny rozmiar wypełniający stronę. Czy naprawdę chcesz mieć taką nieuczciwą czcionkę reprezentującą twoje słowa?
•  Mów "nie" czemukolwiek, co wygląda zdalnie, jak pismo odręczne lub podpowiedzi, jak na przykład wersje zwykłych czcionek zapisane kursywą. To jest dokument biznesowy, a nie podziękowanie dla sąsiada. A te czcionki są trudne do odczytania.
• o Unikaj czcionek, które wyglądają, jakby były bardziej odpowiednie na średniowiecznym rękopisie lub etykiecie butelki likieru słodowego. No Ye Olde Fonts. W ogóle nie ma czcionek z epoki historycznej. Żadnego artdeco, żadnego maniaka komputerowego z lat 80.
•  Zalecane czcionki to Times New Roman lub Arial / Helvetica. Pamiętaj: tym, co najbardziej imponuje czytelnikom, nie powinny być litery na stronie, ale pisane przez nie słowa.

Papier

Spacer po większości sklepów z artykułami biznesowymi ujawni morze wyboru papieru, od tradycyjnego zwykłego białego do gorącego różu i fioletu. Życiorysy w dziwnych kolorach mają być używane przez osoby, których praca wymaga bardziej dramatycznych wizualnych wypowiedzi: fryzjerzy, projektanci mody i klauni. Reszta z nas musi skupić się na stonowanej godności bieli, jasnych szarości i ecru. Użyj tego samego papieru do listu motywacyjnego i koperty, którego używasz do CV.

Koperta

Podczas gdy wielu pracodawców twierdzi, że nie skupia uwagi na kopercie, w której wysyłany jest dokument, inni to robią. Dla niektórych opakowanie CV może być czynnikiem w ich ocenie. Shannon Heidkamp, kierownik ds. rekrutacji w oddziale Allstate Insurance mówi: "Jeśli a CV jest wysyłane pocztą tradycyjną, należy wypisać kopertę." Wypisywanie koperty jest szczególnie ważne, jeśli masz niechlujny charakter pisma. Wysyłanie CV e-mailem, oczywiście, pozwala uniknąć tego problemu.

Skanowanie

Firmy rozpoczęły skanowanie CV do komputerów, aby można było uzyskać do nich lepszy dostęp w przyszłości. Jak to na ciebie działa? Skanery często mają trudności z odczytaniem tekstu podkreślonego, kursywy i pogrubionego lub jakiejkolwiek nietypowej czcionki (której prawdopodobnie i tak nie powinieneś używać). Skanowanie może również powodować problemy dla tych, którzy piszą swoje CV na czymkolwiek innym niż zwykły biały papier. Wiadomo, że nawet szary i biało nakrapiany papier powoduje problemy w przypadku wybrednych skanerów. Dobrym sposobem na przetestowanie skanowalności papieru jest skopiowanie CV wydrukowanego na papierze, którego planujesz używać. Jeśli kopia jest zamazana, ciemna, poplamiona lub inna niż biała, pomyśl jeszcze raz o wysłaniu jej do dużej firmy: ich skanery mogą nie być w stanie odróżnić informacji na stronie od samej strony. Chociaż życiorysy są często uporządkowane zgodnie z branżą, najczęściej są one pobierane z tych kategorii przez wyszukiwanie słów kluczowych, co oznacza, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest używanie poprawnej terminologii w opisie swojej wiedzy i doświadczenia.

Bazy danych CV: indywidualna dystrybucja CV w formie elektronicznej. Rosnącą tendencją wśród pracodawców jest korzystanie z usług bazy CV w celu znalezienia kandydatów do pracy. Usługi te są korzystne dla wszystkich, ponieważ pozwalają zarówno pracodawcom, jak i osobom poszukującym pracy określić kryteria, których szukają w sobie nawzajem. Jedna z najpopularniejszych usług wyszukiwania i dopasowywania, VaultMatch, działa w następujący sposób:

1) Odwiedzasz np. www.vault.com i wypełniasz prosty kwestionariusz online, wskazując swoje kwalifikacje i typy stanowisk, które chcesz.
2) Firmy przeszukują bazę danych według kryteriów, których poszukują i kontaktują się z kandydatami, którymi są zainteresowani.
3) W przypadku każdego interesującego Cię stanowiska wystarczy odpowiedzieć na e-mail.


Sekcje CV


Życiorysy występują w dwóch głównych wersjach: chronologicznej i funkcjonalnej. Liczne odmiany i wersje hybrydowe łączą te dwa, ale te dwa podstawowe formaty, po opanowaniu, będą stanowić wytyczne dla każdego CV. Te dwa formularze różnią się głównie sposobem, w jaki układają i ustalają priorytety informacji o historii zatrudnienia. O różnicach między chronologicznymi i funkcjonalnymi życiorysami porozmawiamy później, ale najpierw przedstawiamy krótkie podsumowanie elementów, które muszą wziąć pod uwagę wszyscy autorzy CV.

Nazwisko

Najpierw najważniejsze. Upewnij się, że umieściłeś dokładnie to, jak chcesz, aby nazywano Cię, w przeciwnym razie będziesz narażony na ryzyko, że współpracownicy będą dzwonić do Ciebie tak, jak nazywa Cię Twoja babcia. W przypadku niektórych stanowisk drobne formy imion mogą być dobrym sposobem na przyjemny i nieformalny wygląd. W rzeczywistości im bardziej unikalna nazwa, tym większe prawdopodobieństwo, że pracodawca ją zapamięta. A jeśli chodzi o naprawdę głupie nazwiska, pracodawcy mogą nawet wciągnąć kandydata na rozmowę kwalifikacyjną tylko po to, aby zobaczyć, jak mogą wyglądać Anita Job, Peter Hickey, Ingrid Monster i Douglas Fir. To prawdziwi ludzie, którzy polowali na pracę, tak jak ty. Myślisz, że ciężko było im zapamiętać ich imiona? Inna uwaga: kiedy płeć może być główną przeszkodą w zatrudnieniu (choć na szczęście jest to rzadki problem), kastracja nazwiska może zapobiec początkowej dyskryminacji. Wiele kobiet może skrócić swoje imię do bardziej męskich wersji (Nicole staje się Nickiem, Samantha staje się Samem, a Andrea staje się Andy). Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, wymienienie tylko pierwszego i drugiego inicjału może być dobrym sposobem na zatajanie informacji, jednocześnie tworząc nieco elegancką, tajemniczą aurę (A.J. Benza, P.D. James, H.G. Wells). Ta taktyka sprawdza się również w przypadku osób o imionach etnicznych, które stwarzają trudności w wymowie. Podobnie, jeśli uważasz, że Twoja tożsamość etniczna lub płciowa otworzy przed Tobą drzwi, użyj wersji swojego imienia, która to pokaże.

Format nazwiska

Imię i nazwisko należy pogrubić lub zapisać wielką literą, używając liter o dwa do sześciu punktów większych niż reszta tekstu. Umieść swoje imię i nazwisko w pierwszym wierszu strony. Tradycyjne miejsce, w którym można umieścić nazwisko, znajduje się na środku strony, ale wielu woli teraz uzasadniać swoje nazwy poprawnie, więc gdy życiorys trafi do folderu, Twoje imię i nazwisko będzie dobrze widoczne.

Adres

Upewnij się, że podany adres jest wiarygodny. Jeśli nadal jesteś w szkole, a Twój adres wciąż się zmienia, podaj stały adres na wypadek, gdyby ktoś wyciągnął twoje CV z pliku kilka miesięcy po wysłaniu. Unikaj skrytek pocztowych (chyba że jesteś w szkole), ponieważ sprawiają, że ludzie zaczynają podejrzewać, że coś ukrywasz.

E-mail

Wszyscy potencjalni pracodawcy oczekują, że będziesz mieć adres e-mail. Nie używaj służbowych e-maili. Uzyskaj osobisty od dostawcy usług internetowych, lub bezpłatnej usługi, takiej jak Hotmail lub Yahoo! Ale jeśli używasz swojego konta internetowego do czegoś więcej niż tylko do pracy, uważaj. Na przykład, jeśli jesteś jednym z milionów użytkowników AOL, upewnij się, że Twój profil członka nie zawiera żadnych obciążających, zawstydzających lub nieodpowiednich treści, lub że Twoja nazwa ekranowa nie jest podobna do sexxyhot23@aol.com. Podobnie, w przypadku grup dyskusyjnych tak łatwych do przeszukiwania przez wyszukiwarki takie jak Google, upewnij się, że nie opublikowałeś ostatnio niczego, czego twoja babcia by się wstydziła. I pamiętaj, aby regularnie sprawdzać pocztę e-mail.

Numery telefoniczne

Numer telefonu jest koniecznością. Jeśli Twój numer również wkrótce się zmieni, podaj numer stabilnego przyjaciela lub członka rodziny, który chce pełnić funkcję automatycznej sekretarki, lub pomyśl o zakupie telefonu komórkowego. Jeśli szukasz pracy i nie masz automatycznej sekretarki, kup ją. Niektóre systemy poczty głosowej, sprzedawane przez lokalne firmy telefoniczne, nie tylko wiernie odbierają połączenia, ale mogą również odbierać wiadomości, gdy rozmawiasz z kimś przez telefon. W ten sposób będziesz przygotowany, aby poradzić sobie z pośpiechem, gdy twoje zabójcze CV trafi na rynek. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pocztę głosową, czy na automatyczną sekretarkę, pamiętaj: żadnych głupich wiadomości. Bez muzyki, bez komedii, tylko nagranie twojego głosu spokojnie i płynnie prosząc rozmówców o zostawienie wiadomości, abyś mógł oddzwonić. A jeśli zostawisz numer służbowy, musisz mieć pewność, że nie zostaniesz złapany za szukanie pracy w pracy. Pomocna jest bezpośrednia lub prywatna linia telefoniczna, a w liście motywacyjnym możesz również poprosić rozmówców o dyskrecję.

Stopień

Jeśli Twoje stopnie akademickie odróżniają Cię od innych kandydatów lub (tak jak tytuł zawodowy) wiążą Cię bardziej ze stanowiskiem, na które się ubiegasz, umieszczanie inicjałów po nazwisku może być fajną techniką. Dotyczy to jednak tylko stopni naukowych - zwykle absolwentów lub zawodowych - które naprawdę odróżniają cię od mas, takich jak doktorat lub JD. Ponieważ większość zawodów wymaga wykształcenia wyższego, umieszczenie "Absolwent szkoły średniej" po nazwisku nie ma sensu.

Cel pracy

Cele pracy mówią czytelnikom dokładnie, jakiego rodzaju pracy szukasz, jasno określaj swoje zamiary i nadaj ton temu, jak oceniana jest reszta CV. Podczas gdy niektóre życiorysy są bardzo skoncentrowane, inne nie koncentrują się wyraźnie na żadnej pracy. Cel pracy wyjaśni wszelkie niejasności. Jeśli szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin lub jako wolny strzelec, cel pracy jest dobrym sposobem na wyjaśnienie tego, aby później nie było zamieszania. Cel pracy w CV przeformułowuje lub przekształca intencje zawarte w liście motywacyjnym. Jednak cel pracy jest przydatny, ponieważ wiele osób czyta CV przed spojrzeniem na list motywacyjny. Ponadto listy motywacyjne są czasami oddzielane od życiorysów lub w większych korporacjach nie umieszczane w skanerze CV. Cele pracy są dwojakiego rodzaju: opisowe i zatytułowane. Opisowe cele stanowiska pracy krótko opisują rodzaj stanowiska, które Cię interesuje. Zatytułowane opisy stanowisk zawierają nazwę stanowiska. Opisowe cele pracy sprawdzają się najlepiej, gdy bardziej interesuje Cię bycie postrzeganym jako ogólny kandydat lub gdy aplikujesz do firmy, która nie ma wolnych stanowisk. Zdanie dotyczące celu pracy powinno być krótkie i nie dłuższe niż dwie linijki. Nie pozwól, aby twój cel się włóczył. Autorzy CV popełniają największe błędy, pisząc opisowe cele pracy, wymieniając kilka frazesów, takich jak "szansa na zastosowanie moich umiejętności", "trudna okazja" lub "szansa na rozwój". Te zwroty były używane tyle razy, że nawet nie rejestrują się u czytelników. Kluczem jest szczerość w kwestii tego, czego naprawdę chcesz, w skromny i biznesowy sposób. Zatytułowane cele pracy po prostu zawierają dokładne stanowisko, o które się ubiegasz. Jest to przydatne, gdy aplikujesz do dużej firmy, która może mieć otwartych kilka stanowisk jednocześnie. Można to również nazwać sekcją "najciekawsze", ale oprócz tego, że brzmi trochę żywiołowo, tytuł ten sugeruje również, że nie wspomina się o niektórych "lowlights". Nazwij to "podsumowaniem kwalifikacji". W tej sekcji możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami, które odróżniają Cię od morza innych kandydatów. Wszystko, na co masz nadzieję, że zawiera CV (lata doświadczenia, nabyte umiejętności techniczne, potwierdzona zdolność przywódcza), można teraz wyraźnie określić. Ponownie unikaj słabego, opartego na frazesach języka wznawiania. Nawet jeśli jesteś "zmotywowany", "zorientowany na cele", "osobą ludzką", przedstaw te cechy tak, aby brzmiały jak prawda, a nie jak broszura, którą czytasz w poczekalni swojego doradcy. I tylko podać konkretne kwalifikacje do pracy. "Dobrze ustala kierunek" nie jest zastrzeżeniem, ale opinią. Lista podsumowująca kwalifikacje powinna zawierać maksymalnie cztery stwierdzenia. Każde stwierdzenie powinno znajdować się w dwóch wierszach i wypunktowane w tekście. Aby dodatkowo podkreślić listę punktów, po prostu wróć informacje o kolejny poziom karty w prawo, aby wyróżniały się pomimo punktorów.

Edukacja

Sekcja edukacji to jeden z niewielu przypadków, w których możesz chwalić się swoim wykształceniem komuś, kto nie ma takiego samego rodu. Wymień uczelnię, do której uczęszczałeś, jej lokalizację i stopień. Data ukończenia studiów, która powinna składać się z roku, semestru lub sezonu, jest podana, chyba że chcesz ją wstrzymać ze względu na wiek. W przypadku osób, które wciąż kończą programy akademickie, podaj swoją "przewidywaną datę ukończenia". Większość autorów życiorysów powinna umieścić sekcję Edukacja w ostatniej sekcji swoich życiorysów. Jednak niedawni absolwenci, absolwenci szczególnie prestiżowych szkół lub programów oraz absolwenci alma mater pracodawcy powinni wymienić sekcję Edukacja u góry strony, poniżej sekcji podsumowania kwalifikacji (lub celu zawodowego, jeśli nie ma podsumowania).

Historia pracy

Jest to najważniejszy element twojego CV i sekcja, w której masz pewną elastyczność w sposobie prezentowania informacji, w zależności od twoich potrzeb. Najpierw przyjrzymy się prozie i wymaganiom dotyczącym formatu CV chronologicznego, a następnie pokażemy, jak te same informacje można przedstawić w formacie funkcjonalnym.

Życiorys chronologiczny

Daty

Daty zatrudnienia, które podasz, mogą być wymienione tylko według lat. Jeśli miałeś wiele prac w krótkim czasie, nie uwzględniaj miesięcy. Wykorzystując lata jako jedyny zapis czasu, można usunąć wstydliwe skaz na bezrobocie, jednocześnie prezentując swoje doświadczenie w jak najdłuższym czasie. Zamiast skróconego okresu pracy, takiego jak "Listopad 2003 - luty 2004: starszy projektant", otrzymujesz znacznie płynniejsze i bardziej imponujące "2003-2004: starszy projektant".

Tytuł

Każdy akapit dotyczący historii pracy powinien być zatytułowany albo nazwą naszej byłej firmy, albo tytułem wykonywanej pracy, w zależności od tego, która z nich będzie najbardziej imponująca dla pracodawcy. W większości przypadków byłby to Twój tytuł. Cokolwiek wybierzesz, format musi być spójny w całym CV, więc podejmij tę decyzję, mając na uwadze całą historię zatrudnienia.

Osiągnięcia

Po tytule stanowiska wypisz swoje osiągnięcia: swoje obowiązki, wkład, jaki wniosłeś w sukces firmy, umiejętności, których się nauczyłeś i wyróżnienia, które zdobyłeś. Pamiętaj, że chodzi o to, by grać kandydata, który będzie pasował do przyszłości firmy. Nie pozwól, aby Twoje CV czytało się jak kronikę niegdyś obiecującego pracownika. Główne pytanie, na które powinno odpowiadać każde stwierdzenie w Twojej historii pracy, brzmi: "Jak moje umiejętności pozytywnie wpłynęły na moją firmę?"

Awanse

Awanse to najwspanialsza forma uznania, jaką może otrzymać pracownik. To stwierdzenie mówi, że byłeś tak dobry w swojej pracy, że Twój pracodawca zdecydował się zwiększyć Twój poziom odpowiedzialności (i dać Ci więcej pieniędzy!) Kiedy wymieniasz awanse w swoim CV, musisz to zrobić w sposób, który to podkreśla osiągnięcie. Jednym ze sposobów jest podanie najpierw nazwy firmy, a następnie tytułów stanowisk w oddzielnych akapitach, aby zintensyfikować awanse i indywidualność każdego stanowiska. Jeśli ogranicza Cię miejsce, możesz umieścić te informacje w treści opisu stanowiska. Podobnie, nagrody za pracę, bez względu na to, jak marne mogły się wtedy wydawać, są doskonałym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji. Pamiętaj, aby nie tylko podać nazwę i datę przyznania nagrody, ale także wskazać, za co ta nagroda była przeznaczona. Często nagrody mają oficjalne opisy, które możesz zacytować, ale jeśli nie możesz sobie przypomnieć schematu, po prostu opisz nagrodę tak autorytatywnie, jak tylko potrafisz.

Szczegółowość

Im bardziej szczegółowe informacje zastosujesz w swoim CV, tym lepiej. Jeśli zajmowałeś się innymi firmami w ramach swoich obowiązków, nazwij te firmy. Nazwy firm dają czytelnikowi dużo jaśniejsze wyobrażenie o rodzaju i skali wykonywanej pracy - i nigdy nie wiesz, kiedy możesz połączyć się z potencjalnym pracodawcą. Jeśli zajmowałeś się konkretnymi regionami, nazwij je dokładnie: im większe szanse na znalezienie kontaktu z Tobą dajesz czytelnikowi, tym lepiej. Nazwij sprzęt techniczny, z którego korzystałeś, o ile ma to związek z poszukiwanym przez Ciebie stanowiskiem. Jeśli to możliwe, używanie liczb i faktów to świetny sposób na zwrócenie uwagi czytelnika, ponieważ liczby oferują konkretne stwierdzenia dotyczące Twojej produktywności.

Żargon

Jest to również dobry moment, aby skorzystać z terminologii poufnej, ukrytego skarbca słów i odniesień, które rozumieją tylko znawcy branży. Używanie tego słownictwa to doskonały sposób na zasygnalizowanie swoim czytelnikom, że jesteś doświadczonym profesjonalistą z intymną wiedzą biznesową. Pomaga to również w nadaniu autentyczności Twojemu CV, napisanemu przez Ciebie, doświadczonego profesjonalistę, który jest wynikiem wszystkich różnorodnych doświadczeń, które wymieniasz w swoim CV. Ale jeśli nie jesteś pewien, że rozumiesz, o czym mówisz - zostaw żargon w spokoju.

Owoc pracy

Niezależnie od tego, czy chodzi o produkty lub publikacje, wydarzenia czy umowy, nazwanie tego, co pomogłeś w produkcji lub osiągnięciu, jest doskonałym sposobem na zakwalifikowanie swoich deklaracji sukcesu. Powinieneś być w stanie wskazać na coś i powiedzieć: "Zrobiłem to", odpowiadając w ten sposób na niewypowiedziane pytanie każdego pracodawcy: "Czy możesz produkować?"

Życiorys funkcjonalny

Życiorysy funkcjonalne pozwalają skupić czytelników na listach umiejętności i osiągnięć, odrywając jednocześnie nacisk od nazw stanowisk, miejsc i czasów zdobywania tych umiejętności. Zadania są osłabione, rozmieszczone pojedynczo i przesunięte w dół dokumentu. Ponieważ CV jest najbardziej rozpowszechnioną formą chronologiczną, pracodawcy spodziewają się, że zobaczą ten formularz podczas przeglądania CV. Kiedy nie widzą chronologicznego CV, zastanawiają się, dlaczego kandydat nie używa tego formatu. Więc używaj CV tylko wtedy, gdy spełniasz jedno z tych wymagań.

•  Moje doświadczenie zawodowe i osiągnięcia pochodzą głównie ze stanowisk zewnętrznych.
•  Doświadczenie zawodowe, które chciałbym podkreślić, pochodzi z wolontariatu.
•  Od ukończenia edukacji mam ponad rok bezrobocia.
•  Nie ma się czym chwalić moim ostatnim stanowiskiem.
•  Moja historia kariery jest nierówna.
•  Próbuję zmienić karierę.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z funkcjonalnego CV, upewnij się, że jesteś przygotowany do odpowiedzi na pytania dotyczące luk w swoim doświadczeniu lub miejscach pracy. I nie czekaj, aż rozmowa się przygotuje. Pracodawca może zapytać Cię o informacje, kiedy dzwoni do Ciebie po raz pierwszy, i musisz mieć gotową odpowiedź.

Listy umiejętności

Chociaż funkcjonalne CV oferuje znacznie większą swobodę w prezentowaniu twoich atrybutów niż chronologiczne, nie oznacza to, że możesz zaprezentować wszystkie swoje umiejętności w losowym kolażu. Twoja lista umiejętności powinna być tak zorganizowana, podzielona i wypunktowana, jak historia pracy w chronologicznym CV. Musisz podzielić swoje doświadczenie zawodowe na kategorie, które najlepiej opisują, jakie rodzaje umiejętności udało Ci się zgromadzić. Jest to doskonała okazja dla tych, którzy zmieniają karierę zawodową lub korzystają z wolontariatu, aby rozegrać fakt, że osiągnęli umiejętności wymagane na ich pożądanym stanowisku. Kluczem jest ustalenie, jakich umiejętności wymaga dane stanowisko i czego firma szuka u pracownika. Następnie utwórz grupy umiejętności, które będą pasować. Nawet jeśli czujesz, że masz tylko jeden rodzaj doświadczenia, analizuj to doświadczenie, aż będziesz mógł podzielić swoje stwierdzenia o osiągnięciach na jego podstawowe części i zaprezentować się jako wszechstronny, wszechstronny pracownik.

Funkcjonalne CV pracodawców

Po sporządzeniu listy swoich umiejętności i osiągnięć nadal musisz wymienić zajmowane stanowiska. Ta sekcja powinna zaczynać się poniżej odpowiedniej sekcji dotyczącej doświadczenia. Wypisz (w jednym wierszu na stanowisko) datę stanowiska, tytuł stanowiska i nazwę firmy, dla której pracowałeś. O ile umieścisz datę na początku lub na końcu informacji, kolejność nie ma znaczenia. Oto wskazówka: umieść informacje, które czytelnicy najbardziej chcieliby poznać, w lewej części strony, w miejscu, w którym najprawdopodobniej je przeczytają. Po prawej stronie umieść informacje, które najmniej chciałbyś, aby znały. Jeśli w Twojej historii zatrudnienia nie ma okresów bezrobocia dłuższych niż rok, umieść daty po lewej stronie; jeśli byłeś bezrobotny dłużej niż rok, umieść daty po prawej stronie.

Chronologiczny czy funkcjonalny?

CV chronologiczne to C oparte na czasie, stary tryb gotowości. CV chronologiczne jest tym, o czym myślą ludzie, gdy myślą o tym, jakie powinny być CV. Jeśli trajektoria twojego życia wygląda dobrze na papierze, należy użyć chronologicznego wznowienia, ujawniając historię pracy mobilnej w górę, w której brakuje znacznych luk w zatrudnieniu. Ze względu na duże znaczenie nazw stanowisk w życiorysie chronologicznym format ten jest szczególnie skuteczny, gdy pracodawcy powinni skupić się przede wszystkim na zajmowanych przez Ciebie stanowiskach i ciągłym rozwoju w życiu zawodowym. Oto lista kontrolna, dzięki której możesz sprawdzić, czy chronologiczne CV jest dla Ciebie:

•  Twoja kariera ma tendencję wzrostową i dobrze ugruntowaną ścieżkę kariery
•  Nie ma długich okresów bezrobocia
•  Twoje poprzednie miejsca pracy lub firmy robią wrażenie

Funkcjonalne CV zmusza czytelnika do skupienia się na zdobytych umiejętnościach zamiast na zdobytych stanowiskach. Ten format jest szczególnie skuteczny dla kandydatów, którzy chcą zmienić ścieżkę kariery, których niedawne stanowiska nie mają prestiżu, i którzy wracają do domeny siły roboczej lub osoby, które mają w przeszłości luki w zatrudnieniu. Może to być również dobre dla absolwentów szkół wyższych, którzy mogą mieć wysokie umiejętności i niskie doświadczenie. Oto lista kontrolna, dzięki której możesz sprawdzić, czy CV funkcjonalne jest dla Ciebie:

•  Masz luki w zatrudnieniu
•  Brakuje Ci mobilnej historii kariery
•  Twoje ostatnie prace są mniej prestiżowe niż poprzednie
•  Twoje umiejętności są bardziej imponujące niż stanowiska, które zajmowałeś.

Hybrydy

Kiedy już opanujesz podstawy formularza CV, możesz tworzyć kombinacje, jeśli ani funkcjonalna, ani chronologiczna forma nie działają w pełni dla Ciebie. Oto przykłady tego, jak niektórzy autorzy CV wybierają mieszanie formularzy na swoją korzyść. Pamiętaj jednak, że chociaż korzystanie z aspektów różnych form może być korzystne, zachowaj podstawowe zasady w każdej sekcji. Pisanie CV wciąż jest sprawdzianem dyscypliny i formy społecznej.

Rozwiązywanie problemów

Co zrobisz, jeśli nie poszedłeś na studia

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem szkoły średniej, wpisz swoje wykształcenie jako "Dyplom", a następnie nazwę szkoły oraz miasto . Dla tych, którzy nie mają wykształcenia wyższego i starają się o pracę zawodową, która zwykle wymaga dyplomu ukończenia studiów wyższych, istnieją sposoby na obejście tej bariery. Możesz zapisać się na semestralne zajęcia odpowiadające Twoim celom zawodowym, a następnie wymienić te zajęcia indywidualnie jako "Odpowiednie zajęcia", uwzględniając pozostałe informacje o uczelni, tak jak w przypadku zwykłego wpisu o wykształceniu. Wiele uniwersytetów i szkół wyższych oferuje również wieczorowe zajęcia bez kredytów po niskich cenach. Inną możliwością jest całkowite pominięcie sekcji edukacyjnej. Niech twoje doświadczenie mówi samo za siebie.

Słowo do włóczęgi

Jeśli jesteś zawodowym wędrowcem, takim kandydatem, który wydaje się zmieniać pracę, zanim Twoi współpracownicy poznają Twoje imię, masz problem. Zamieszczanie więcej niż jednego stanowiska rocznie może sprawić, że będziesz wyglądać na kogoś, kto nie radzi sobie z odpowiedzialnością za utrzymanie prawdziwej pracy. Nikt nie chce pracownika, który po rekrutacji i przeszkoleniu staje się niespokojny i wyrywa się do drzwi. Jeśli wiele prac wiąże się z karierą freelancera, nie ma sprawy, ale doświadczenie w pracy jako freelancer najlepiej przekazać w postaci funkcjonalnego CV. W CV chronologicznym musisz przedstawić stałą historię zatrudnienia, która świadczy o Twojej stabilności i odpowiedzialnym charakterze.

Brak doświadczenia

Jak już wspomniano, wolontariat to świetny sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego w dziedzinie, w której nie byłeś jeszcze w stanie się przebić jako płatny pracownik. Oferty pracy mogą być wymienione dokładnie tak, jak zwykłe stanowiska (tytuł, lista osiągnięć, daty) - nie ma potrzeby zaznaczania, że było to stanowisko wolontariusza ,w CV. Jeśli w CV otwarcie wymienisz stanowisko wolontariusza, może pojawić się pytanie, z czego przez ten okres korzystałeś jako dochód. Jeśli jesteś dumny ze swojej pozycji zarobkowej w tamtym czasie i uważasz, że przyczynia się ona do osiągnięcia celu zawodowego, wymień oba i zaznacz, że Twój okres wolontariatu był "równoległym wolontariuszem". Jeśli płatna praca, którą wykonywałeś podczas pełnienia funkcji wolontariusza, była w zasadzie nieistotna dla twojego celu zawodowego, możesz oczywiście ją pominąć. Możesz również wspomnieć o tym w opisie swojego stanowiska wolontariusza, wpisując "Równolegle z" oraz stanowisko i nazwę firmy, na której jest wykonywana praca. W ten sposób przekazujeszte informacje w uczciwy sposób, jednocześnie bagatelizując ich znaczenie dla celu pracy.

Wiek

Wiek to problem w każdej pracy. Twój pracodawca często będzie wiedział, jaki jest wiek i kwalifikacje idealnego kandydata. Tak, jest to nielegalne, ale prawie nieuniknione. Więc czego się boją? Cóż, spójrzmy:

Zbyt młody:

•  Niewystarczające doświadczenie
•  Brak dojrzałości • o Niezdolność do domagania się szacunku
•  Zagrożenie dla starszych i okopanych

Za stary:

•  Wymagający zawodowo
•  Powolna nauka nowych technik
•  Brak wiedzy high-tech
•  Starszy niż kierownictwo

Bez względu na powód, musisz wiedzieć, jak przeciwdziałać tym uprzedzeniom, tworząc CV, które zaprowadzi Cię do drzwi na rozmowę kwalifikacyjną i pozwoli pracodawcom na osobistą ocenę. Większość czytelników zakłada, że najwcześniejsza podana praca rozpoczęła się zaraz po zakończeniu nauki. Ponieważ większość kandydatów kończy studia w wieku 23 lat, pracodawcy zakładają, że Ty też to zrobiłeś. Jeśli uważasz, że jesteś za młody, wymienienie pracy, którą wykonywałeś, gdy byłeś jeszcze w szkole, może wytrzeć wodę zza twoich uszu. Dobrym wyborem jest również wybór funkcjonalnej formy. Dla tych, którzy boją się, że są za starzy, opuszczenie daty ukończenia studiów i niektórych wcześniejszych stanowisk z CV będzie również wydawać się przesunąć datę rozpoczęcia historii pracy. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że od daty zajęcia pierwszego stanowiska do chwili obecnej należy unikać wszelkich luk w historii zatrudnienia. Jeśli planujesz porzucić wcześniejsze prace, aby wyglądać młodziej, ale nadal chcesz wymienić niektóre z tych stanowisk, aby ujawnić swoje bogactwo doświadczenia, możesz wymienić te stanowiska w notatce "Poprzednie doświadczenie" na końcu historii pracy. Unikaj wymieniania lat, w których wykonywałeś te prace. Po prostu podaj nazwę firmy, swój tytuł i liczbę lat, przez które byłeś zatrudniony na tym stanowisku, w przeciwieństwie do faktycznych dat, kiedy zajmowałeś to stanowisko.Powrót

List motywacyjny


Często ludzie traktują list motywacyjny jako refleksję w procesie aplikacyjnym, zwykłą formalność. Niebezpieczne myślenie. List motywacyjny to Twoja pierwsza szansa na rozmowę z potencjalnym pracodawcą, aby powiedzieć mu, kim jesteś, dlaczego się z nim kontaktujesz oraz wyjaśnić wszelkie niespójności lub osobliwości dotyczące Twojego CV. Jest to oczywiście krótka, jednostronna rozmowa, ale należy do niej dołączyć. Ponieważ list motywacyjny jest pełniejszym wyrazem Twojej osobowości, jest w pewnym sensie ważniejszy niż CV. Podczas gdy pracodawcy chcą, aby pracownicy posiadali umiejętności odpowiednie do pracy, kandydaci, którzy potrafią ułożyć słowa i wyrazić siebie w jasny, atrakcyjny sposób, są faworyzowani przez każdego przyszłego szefa. Podczas gdy tworzenie dobrego listu motywacyjnego może być nieuchwytnym zadaniem, stworzenie złego listu motywacyjnego, który zrujnuje twoje szanse na zatrudnienie, jest zaskakująco łatwe. Podobnie jak życiorysy, wielu kandydatów natychmiast traci legitymację z powodu nieostrożnych literówek lub dziwnych wtrąceń. Ponieważ listy motywacyjne wymagają bardziej subiektywnego pisania, jest więcej rzeczy, które mogą się nie udać. List motywacyjny wymaga, abyś wykazał się znajomością języka, wiedzą gramatyczną i wdziękiem społecznym. Tylko nauka i praktyka mogą zapewnić sukces.

Być przygotowanym

Nie wystarczy rzucić okiem na reklamę i zacząć pisać list motywacyjny. Musisz upewnić się, że list wygląda dobrze i nie brzmi, jakbyś wysłał tego samego jednego do trzystu innych pracodawców w ten weekend. Dostosowanie twojego listu specjalnie do firmy i stanowiska zrobi wrażenie na rekruterach i da ci dodatkową przewagę. Oto techniki, które pozwolą Ci uzyskać wszystkie możliwe informacje o firmie bez uciekania się do drogiego sprzętu do monitoringu.

Witryny internetowe firmy

Eksplozja internetu jako medium komunikacji biznesowej sprawiła, że uzyskanie podstawowych informacji o firmach stało się łatwiejsze i szybsze. Wiele firm ma obecnie witryny internetowe, w których prowadzą działalność lub reklamują ją potencjalnym klientom internetowym. Witryny te są doskonałym źródłem informacji o historii firmy, nowych produktach lub usługach, wielkości, przychodach ze sprzedaży i lokalizacjach.

Wyszukiwanie w sieci

Uruchomienie nazwy firmy w przeglądarkach internetowych, takich jak Yahoo! Lub Google, może szybko pobrać informacje o konkretnej firmie. Niektóre witryny specjalizują się w informacjach o firmie. Na koniec powinieneś zajrzeć na stronę internetową firmy, jeśli taką ma. Inna ścieżka informacji poufnych: fora dyskusyjne. Wypróbuj firmowe fora dyskusyjne w Vault lub Yahoo! aby łączyć się z obecnymi i byłymi pracownikami lub innymi osobami poszukującymi pracy.

LexisNexis

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uzyskania informacji o firmie jest wyszukiwanie w witrynie LexisNexis. Niezwykle potężna i niezwykle kosztowna baza danych LexisNexis umożliwia dostęp do prawie każdego artykułu opublikowanego na dany temat. LexisNexis jest codziennie aktualizowany o artykuły z gazet i czasopism z całego kraju. Chociaż osobisty dostęp jest możliwy, koszt jest wysoki, w zależności od każdego przeprowadzanego wyszukiwania, co ogranicza ilość eksperymentów, które możesz wykonać, aby znaleźć potrzebne dokumenty. Ci, którzy chcą zapłacić tę cenę, mogą założyć konto w LexisNexis Express, http://www.lexis.com/xchange/. Osoby fizyczne mogą również umówić się na to, aby badacze LexisNexis przeprowadzili wyszukiwanie w celu maksymalizacji wyników.

Szablon listu motywacyjnego

Data

Umiejscowienie daty, czy to wyrównane do lewej, wyśrodkowane czy wyrównane do prawej, zależy od twojego uznania, ale poświęć trochę czasu na napisanie wpisu. Jeśli zdecydujesz się podać dzień, wpisz go jako pierwszy, a następnie miesiąc, datę i rok w następujący sposób: wtorek, 9 lipca 2003 r. (Europejczycy zwykle podają dzień przed miesiącem, więc zapisanie daty tylko liczbami jest mylące. Czy list napisany 7.04.04 pochodzi z 7 kwietnia czy 4 lipca?)

Nazwisko i adres

Twoje imię i nazwisko oraz adres na liście motywacyjnym powinny być takie same jak w CV. Jednolitość w tym przypadku dotyczy nie tylko podanego adresu, ale także sposobu zapisu informacji. Jeśli w swoim CV podałeś aleję zamiast ulicę, zrób to również w liście motywacyjnym. Twój nagłówek może być wyświetlany centralnie, tak jak nagłówek CV - w tym Twoje imię i nazwisko zapisane większą i / lub pogrubioną czcionką. Ale w większości przypadków nagłówek jest wyrównywany do lewej lub do lewej i wcięty do prawej krawędzi strony. Jeśli zdecydujesz się podać swój numer telefonu, upewnij się, że nie podajesz go w innym miejscu na stronie. Następnie pojawia się adres osoby, do której piszesz. W wielu przypadkach będziesz mieć pełne informacje o osobie, z którą próbujesz się skontaktować, w takim przypadku należy podać je w następującej kolejności:

•  Imię i nazwisko osoby kontaktowej
•  Tytuł kontaktu
•  Nazwa firmy
•  Adres spółki
•  Numer telefonu
•  Numer faksu

Jednak w wielu przypadkach dysponujesz mniej niż pełnymi informacjami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku odpowiadania na reklamę. Jeśli masz adres, numer telefonu lub faksu, ale nie masz nazwy firmy, spróbuj skorzystać z odwrotnej książki telefonicznej, takiej jak internetowa GTE Superpages (http://superpages.gte.net/), która umożliwia śledzenie firmy na podstawie jej adresu lub numer telefonu. Kiedy próbujesz uzyskać nazwisko osoby kontaktowej, zadzwoń do firmy i zapytaj recepcjonistę o imię i nazwisko odbiorcy (zwykle, choć nie zawsze, szef działu HR). Ale zazwyczaj firmy nie wymieniają tych informacji, ponieważ w ogóle nie chcą, abyś dzwonił. Więc jeśli dzwonisz, bądź grzeczny, bądź wytrwały, poproś o kontakt, podziękuj i rozłącz się. Nie ujawniaj się. Jeśli masz pytania, poczekaj do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie masz wszystkich informacji, nie martw się. Jest kilka pozdrowień, których możesz użyć, aby wyrafinować fakt, że nie masz pojęcia, do kogo się zwracasz. Oto niektóre rozwiązania:

Do kogo to może dotyczyć: Trochę mroźne, ale skuteczne.
Szanowni Państwo: Formalne i zepsute, ale działa.
Panowie: Ponieważ siła robocza jest pełna kobiet, unikajcie tego przestarzałego powitania.
Całkowite pominięcie powitania: Skuteczne, ale może wyglądać zbyt nieformalnie.
Dzień dobry: rozsądne podejście, które zyskuje na popularności.

Format

W przeciwieństwie do życiorysu, list motywacyjny oferuje pisarzowi znaczną swobodę. Udane listy motywacyjne przybierały różne formy, a czasami listy motywacyjne łamiące zasady osiągają sukces, przyciągając uwagę. Ale większość tego nie robi. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących tego, jakie informacje powinien zawierać treść listu motywacyjnego.

Pierwszy paragraf

Aby odnieść sukces, ten pierwszy akapit powinien zawierać:

•  Pierwsza linijka, która mówi czytelnikowi, dlaczego się z nim kontaktujesz i skąd dowiedziałeś się o stanowisku. To stwierdzenie powinno być szybkie, proste i chwytliwe. Ostatecznie to, co próbujesz stworzyć, jest linią opisową, według której ludzie mogą Cię sklasyfikować. Oznacza to brak transcendentalnych przemówień o "prawdziwym ja" lub długich traktatów o twojej karierze i filozofii życia.
•  Tekst wskazujący na szacunek dla osiągnięć firmy, jej historii, statusu, produktów lub liderów.
•  Ostatnia linijka, która zawiera bardzo krótkie streszczenie tego, kim jesteś i dlaczego chcesz otrzymać to stanowisko. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jeśli nie masz jeszcze bardziej osobistego kontaktu z osobą, z którą się kontaktujesz, jest ułożenie tego w następujący sposób:

Jestem (twoją cechą identyfikującą)

+
Jestem (twój zawód)
+
Mam (twoje lata doświadczenia lub wykształcenia)
+
Pracowałem w (Twój obszar specjalizacji)
+
Interesuje mnie (jakiej pozycji szukasz)

I tak rodzi się zabójczy pierwszy akapit

Środkowy akapit

Środkowy akapit pozwala ci wyjść poza początkowe deklaratywne zdania i przejść do bardziej obszernych i odkrywczych stwierdzeń na temat tego, kim jesteś i jakie umiejętności wnosisz do pracy. To kolejna okazja, aby jednoznacznie podsumować kluczowe fakty z Twojej historii zatrudnienia. W środkowym akapicie możesz również wspomnieć o wszelkich związkach lub wcześniejszych doświadczeniach z firmą. W tym akapicie powiedz pracodawcy, w jaki sposób, na podstawie konkretnych odniesień do twoich wcześniejszych osiągnięć, będziesz działać na pożądanym stanowisku. Nie oznacza to wygłaszania ogólnych, bezwarunkowych stwierdzeń na temat swojej wielkości, takich jak "Będę najlepszym, jakiego kiedykolwiek miałeś" lub "Moja energiczna wielozadaniowość będzie największym atutem Twojej firmy". Komentarze powinny być poparte konkretnymi odniesieniami. Spróbuj czegoś w stylu "Moje studia podyplomowe z marketingu w połączeniu z moimi czterema latami sprzedaży detalicznej rowerów uczyniłyby mnie silnym dodatkiem do zespołu marketingowego Gwinn Cycles". Lub: "Spełnienie wymogów studiów licencjackich w pełnym wymiarze godzin, stanowisko księgowego samorządu studenckiego i 20-godzinny tygodniowy staż w Davidson Management zapewniły mi wielozadaniowość potrzebną do osiągnięcia doskonałości jako analityk finansowy w Whittier Finance . " Wiele reklam zawiera prośbę o podanie wymaganego wynagrodzenia. Niektórzy całkowicie unikają problemu, ignorując ten wymóg, a to może być najbezpieczniejsza droga - każda liczba, którą podasz, może spowodować utratę pracy (zanim będziesz miał okazję negocjować twarzą w twarz podczas rozmowy kwalifikacyjnej). Ewentualnie możesz zostać obciążony niższą pensją niż w innym przypadku. Jeśli musisz podać wymagane wynagrodzenie, postaraj się być jak najbardziej ogólnikowy. Najbezpieczniejszym zakładem jest zaoferowanie jak najbardziej ogólnego zakresu ("w wysokości 30 000 $"). Wymóg wynagrodzenia umieść na końcu akapitu, a nie w pierwszym zdaniu. Niektórzy autorzy listów motywacyjnych używają innego akapitu do opisania swoich osiągnięć. Ma to sens, jeśli na przykład twoje doświadczenie dotyczy dwóch różnych obszarów lub musisz wyjaśnić coś, co nie jest oczywiste w twoim CV, na przykład "Zdecydowałem się porzucić szkołę prawniczą, aby wykorzystać ekscytującą okazję do kapitału podwyższonego ryzyka" lub "Ja planuje wkrótce przenieść się do Wisconsin ". Nie bądź przesadnie osobisty - "rzuciłem szkołę biznesu, żeby opiekować się chorą matką" jest wzruszające, ale niekoniecznie zrobi wrażenie na pracodawcach.

Ostatni akapit

Ostatni akapit to Twoje serdeczne pożegnanie, podsumowanie, świadectwo Twojej elegancji i towarzyskiego wdzięku. Powinien to być najkrótszy akapit listu. Tutaj, powiedz swoim czytelnikom, że cieszysz się, że dotarli tak daleko w dół strony. Powiedz im, że nie możesz się doczekać wiadomości od nich. Powiedz im, jak możesz się z Tobą skontaktować. Oto kilka przykładowych zdań podsumowujących.

Zdania dziękczynne:

Dziękuję za Twój czas.
Dziękuję za przejrzenie moich kwalifikacji.
Dziękuję za uwagę.
Dziękuję za ocenę moich kwalifikacji.
O wiele za dużo:

To byłby więcej niż zaszczyt spotkać się z tobą.

Nota zaufania do oddzwonienia:

Czekam na odpowiedź.
Czekam na kontakt z Państwem.
Czekam na twoją odpowiedź.
Czekam na Twój telefon.

Przesadzone:

Zadzwoń do mnie jutro, proszę.

Rodzaje listu motywacyjnego

Listy motywacyjne do ofert pracy

Najczęstszym sposobem szukania pracy jest przeglądanie gazet i ofert online. Dla wielu pierwszym krokiem w poszukiwaniu pracy jest otwarcie niedzielnej gazety i sprawdzenie, kto zatrudnia, ile płacą i jakiego doświadczenia żądają. Niektórzy wolą przeglądać witryny z ofertami pracy, podczas gdy inni przechodzą bezpośrednio do witryny internetowej firmy. Skuteczność reagowania na te reklamy jest dyskusyjna. Często firmy zgłaszają oferty pracy tylko ze względu na przepisy dotyczące "otwartych drzwi" i wybrały już wewnętrznego kandydata. Wiele otwarć jest wypełnianych przez połączenia, zanim nadejdą pierwsze litery. Jeszcze inne ogłoszenia są umieszczane przez firmy lub agencje rekrutacyjne, które po prostu chcą przetestować ludzi. Nawet jeśli ogłoszenie jest legalne, z pewnością przyciągnie dziesiątki, a nawet setki innych kandydatów. Dlatego tak ważne jest posiadanie wyróżniającego się listu motywacyjnego. Odpowiadając na ogłaszane stanowisko, wyjaśnij ten fakt w pierwszym zdaniu. Podaj dokładną nazwę ogłoszonego stanowiska pracy, nazwę gazety, w której było ogłoszenie oraz dzień i datę emisji ogłoszenia. Ponieważ firmy często wyświetlają kilka różnych reklam jednocześnie lub reklamy na więcej niż jednym stanowisku w dziale, napisanie "Odpowiadam na reklamowane stanowisko sprzedaży" może nie wystarczyć.

Listy motywacyjne dotyczące sieci

Przyjaciele, znajomi i rodzina mogą czasami informować Cię o nowych ofertach pracy lub aktualnie zatrudniających pracodawców. Wymaga to innego podejścia do listu motywacyjnego - schmoozing listu motywacyjnego. Połączenia są pięknymi, delikatnymi rzeczami, które należy pielęgnować, więc upewnij się, że przestrzegasz właściwej etykiety sieciowej. Nie używaj listów motywacyjnych związanych z siecią, aby poprosić o pracę. Ludzie z mocą zatrudniania nowych pracowników poważnie traktują swoje obowiązki jako strażników, a jakiś nieznajomy proszący o pracę tylko zniechęca strażnika. Ale listy motywacyjne do nawiązywania kontaktów z prośbą o porady dotyczące kariery, informacje o branży lub po prostu więcej kontaktów mogą często przekonać potężną osobę, taką jak kierownik ds. rekrutacji, do zostania bardziej przyjaznym mentorem. Co więcej, potencjalni klienci zwykle nie doceniają zimnych telefonów. Zamiast "Kiedy możesz przyjść na rozmowę kwalifikacyjną", pytanie, które najprawdopodobniej usłyszysz, brzmi: "Skąd dokładnie masz mój numer?" Nawet jeśli twój wspólny znajomy ostrzega ich, że dzwonisz, zimna rozmowa może być nadal nieskuteczna, ponieważ kontakty nie mają konkretnego pojęcia o twoim doświadczeniu, poziomie umiejętności lub zdolności do funkcjonowania w świecie zawodowym. Nie mając pojęcia, kim naprawdę jesteś, jak oczekujesz od nich pomocy? Dostarczenie kontaktom zabójczego listu motywacyjnego i CV pozwala im mieć wszystko, czego potrzebują o tobie. Zanim zadzwonisz, będą gotowi powiedzieć Ci, gdzie robisz lub czy nie pasujesz do ich planu zatrudnienia. W zależności od tego, jak silne są kontakty, mogą również udzielić poufnych informacji na temat tego, jak możesz sprawić, by list motywacyjny i CV był jeszcze bardziej efektywny dla danej firmy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci upewnić się, że Twój list motywacyjny dotyczący sieci zawiera wszystko, czego potrzeba.

•  W pierwszym akapicie w prosty i jasny sposób opisz dokładnie, czego szukasz i czego oczekujesz od swojego kontaktu. Ale pamiętaj, że badasz możliwości, a nie błagasz o pracę. Ponieważ niewiele osób ma moc dawania pracy na miejscu, nie ma sensu o to pytać.
• o Skoncentruj się na obszarze zainteresowań zawodowych, nie ograniczając się. Unikaj zbyt szerokich zdań, takich jak "Szukam stanowiska w sprzedaży, jako asystent laboratoryjny albo jako nocny stróż lub woźny". Z drugiej strony podanie dokładnej pozycji, np. "Associate Marketing Director", ogranicza Twoje zapytanie do jednej pozycji i zwiększa szanse na negatywną odpowiedź. Najlepszym sposobem na przejście tej cienkiej linii jest wskazanie poziomu (starszy, podstawowy, średni) stanowiska, a następnie dziedzinę, która Cię interesuje.
•  W ostatniej linijce wspomnij, że będziesz się z nim kontaktować. Nawiązanie kontaktu jest Twoim obowiązkiem, więc nie czekaj potulnie na telefon. Aby uniknąć dzwonienia o złej porze, spróbuj zadzwonić rano lub wtedy, gdy wiesz, że Twój kontakt będzie nieobecny, ale recepcjonistka będzie w środku. Zapytaj recepcjonistkę o najlepszy czas na telefon. Gdy już zadzwonisz do kontaktu, zapytaj, czy czas jest dobry na rozmowę, czy też powinieneś umówić się na kolejną wizytę telefoniczną, kiedy będzie to wygodniejsze.
•  Wyślij list motywacyjny i CV na adres pracy danej osoby, nawet jeśli masz adres domowy. Jeśli nie znasz adresu firmy kontaktu, zadzwoń do firmy i uzyskaj go wraz z tytułem i działem kontaktu.

Wysyłka na zimno

Cold mailingi to najtrudniejsze wejścia do firmy. Odbiorcy Cię nie znają, nie znają nikogo, kto Cię zna i na pewno nie prosili Cię o kontakt. Jednak cold mailingi mają jedną zaletę: pokazują Twoją inicjatywę i prawdziwe zainteresowanie firmą. Skuteczność przesyłek typu cold mailing zależy ostatecznie od instytucji, z którą się kontaktujesz. Niektóre dobrze zorganizowane firmy przechowują życiorysy w aktach i wyciągają je, gdy zaczynają zatrudniać. Ale zanim spieszysz się z wysłaniem listów do każdej firmy z listy Fortune 500, zrozum, że większości firm brakuje organizacji, która mogłaby zająć się taką uwagą przy Twoim CV. Obowiązek spoczywa na tobie. Musisz wykazać zainteresowanie firmą, przedstawiając swoją wiedzę na temat jej historii, bieżących projektów i biznesplanu. Znając już plan na przyszłość, możesz powiedzieć firmie, w jaki sposób przyczynisz się do tej strategii. (Rozwiń naszą sekcję badawczą, aby uzyskać informacje na temat taktyk śledczych). Upewnij się, że zwracasz się do konkretnej osoby. Zadzwoń do recepcji i zapytaj o kierownika działu, który Cię interesuje. Decyzje o zatrudnieniu są podejmowane przez ludzi w dziale, a nie przez dział kadr, więc jeśli masz wybór, unikaj HR. Kontaktowanie się z daną osobą może również wywołać u czytelnika poczucie osobistej odpowiedzialności, co może uratować Twoje dokumenty przed niszczarką. Widzenie własnego nazwiska tworzy poczucie odpowiedzialności, którego nie inspiruje anonimowy wpis.

List motywacyjny Interoffice

Ci, którzy znajdują się w biurach o imponujących rozmiarach i na parkingach wielobranżowych, mogą odkryć, że wewnętrzne oferty pracy czasami wymagają listów motywacyjnych. Wysyłając list motywacyjny do biura, nie daj się zwieść faktowi, że ty i czytelnik dzielicie się planem opieki zdrowotnej. Pamiętaj, że list motywacyjny jest dokumentem strukturalnym i ta struktura musi być szanowana, aby czytelnik uszanował Twoje zgłoszenie. Nagłówek powinien być taki sam jak zwykły list motywacyjny, ale powinien zawierać jeden szczegół: adres. Oprócz nazwy firmy nie kłopocz się umieszczaniem informacji, które udostępniasz Ty i czytelnik.

Wysyłanie listów motywacyjnych pocztą elektroniczną

Coś dzieje się z ludźmi, gdy wchodzą do sieci. Może to natychmiastowy dostęp, może to anonimowość typu "mogę być nagi", ale kiedy ludzie wchodzą do internetu, czasami stają się zbyt swobodni i nieformalni. Może to być w porządku, gdy rozmawiasz ze swoim kumplem w Omaha lub ukochaną, którą właśnie spotkałeś na czacie, ale nie działa to dobrze, gdy próbujesz załatwić sprawę. Tylko dlatego, że komunikujesz się online, nie oznacza, że powinieneś uważać się za zwolnionego z jakichkolwiek formalności związanych z komunikacją papierową. Listy motywacyjne online to notorycznie okropne, słabo napisane wyrzutnie mniej niż trzech wierszy, których jedynym celem jest powiedzenie "Zgłaszam się, to jest moje CV, miłego dnia". Podczas formatowania listu motywacyjnego trzymaj się w akapitach nagłówków z wyrównaniem do lewej i szerokich na cztery cale linii tekstu. Nigdy nie wiadomo, czy adres, na który piszesz, ma mały format strony e-mail, który niezręcznie zawija tekst na ekranie. Ponadto wiele systemów poczty e-mail nie obsługuje ulepszeń tekstu, takich jak pogrubienie, wypunktowanie lub podkreślenie, więc zachowaj ostrożność, używając WIELKICH LITER - lub myślników - jeśli chcesz położyć nacisk.

Dzięki sieci !

Niezależnie od wyniku poszukiwania pracy, chcesz wysłać list z podziękowaniem do osoby kontaktowej, która jako pierwsza wprowadziła Cię w drzwi. Kontakty muszą być utrzymywane, a nawet jeśli tym razem sprawy nie potoczyły się zgodnie z oczekiwaniami, nie oznacza to, że następnym razem tak się nie stanie. Jeśli odpowiednio potraktujesz kontakt, będą bardziej skłonni trzymać ucho przy ziemi w przypadku przyszłych otworów, o których mogą słyszeć. Nawet jeśli kontakt jest jednym z Twoich najlepszych przyjaciół, nie bierz go za pewnik. Wszyscy mamy wielu przyjaciół, ale ilu poleciłbyś przyjść do pracy w swoim miejscu pracy? Profesjonalna uwaga jest nie tylko troskliwa, ale pokazuje, że w biznesowym otoczeniu możesz sobie z gracją poradzić.

Uniknąć! Błędy listu przewodniego

Ups!

Pomimo faktu, że firmy konsekwentnie wymagają, aby kandydaci przedkładali listy motywacyjne wraz z życiorysami, wielu poszukujących pracy nadal uważa, że list motywacyjny to nic innego jak łagodna formalność. Czasami w ogóle nie zawracają sobie głowy wysłaniem listu motywacyjnego lub tylko jednej notatki z akapitu, szybko wypisywanej bez zastanowienia. Wysyłając kiepski list motywacyjny, wysyłasz wiadomość, że nie możesz wykonać pracy, nawet jeśli jakość ma kluczowe znaczenie. O ile nie lubisz siedzieć w domu i uchylać się od telefonów od poborców rachunków, to nie jest taka wiadomość, którą chcesz wysłać.

Zbyt krótkie jest zbyt złe

Wiele osób zamiast prawdziwych listów motywacyjnych wysyła jednorazowe notatki zawierające jeden akapit, dwa lub trzy zdania. Lub mylą list przewodni z przerywaną notatką, taką jak strona tytułowa faksu. List przewodni powinien zawierać od trzech do czterech akapitów, bez akapitów dłuższych niż sześć wierszy, przy czym najdłuższy z nich powinien znajdować się w środkowej części lub dwóch, a najkrótszy to ostatni akapit podsumowujący. Chodzi o to, aby dokument był zwięzły i czytelny, a jednocześnie prezentował profesjonalny, przemyślany sposób.

Głupota

Chcąc pozwolić, by ich osobowość i humor przeniknęły przez oprawiony w bawełnę papier, wielu kandydatów stara się, aby ich listy motywacyjne były zabawne. Ale te próby rzadko działają. Nie możesz się dowiedzieć, czy Twój przyszły szef podziela Twoje poczucie humoru. Mówiąc szerzej, list motywacyjny zawiera próbkę umiejętności prowadzenia komunikacji biznesowej. Błaznowanie może ukryć twój profesjonalizm.

Słaba gramatyka i błędy w zrozumieniu

Nikt nie chce popełniać błędów gramatycznych ani ortograficznych, ale mimo to kandydaci konsekwentnie składają listy motywacyjne z małymi, bezmyślnymi, ale śmiertelnymi błędami. Wiele problemów wymyka się, ponieważ ludziom trudno jest dostrzec błędy we własnym piśmie. Poproś więc kogoś o korektę listu motywacyjnego za Ciebie. Jeśli nie jest to możliwe, przeczytaj dokument na głos, powoli i słowo po słowie. Za każdym razem, gdy wprowadzasz poprawkę, przeczytaj cały dokument od nowa. Pisarze popełniają wiele błędów podczas końcowego procesu edycji, gdy wprowadzają poprawki, szczególnie przy wstawianiu czasu i słów. Sprawdzanie pisowni może być również insynuacją literówki, powodując, że pisarze zamieniają błędnie napisane słowa na złe, jak wykazał jeden z autorów listu motywacyjnego, który chwalił się, że "Sędziowie są dostępni na żądanie".

Frazesy kładą jajko na twarzy

Jest rzeczą oczywistą, że najlepszym sposobem, aby zabrzmieć nijak i nieszczerze, jest wypełnienie listu motywacyjnego frazesami. Więc jeśli to jest to, co planowałeś, wróć do punktu wyjścia i jako bóbr zajmij się zbieraniem kolekcji oryginalnych myśli zamiast zbierania tych samych starych, modnych frazesów pracowniczych. Nawet jeśli te modne słowa reprezentują uczciwe informacje, które próbujesz przekazać, pamiętaj, że droga do piekła jest wybrukowana dobrymi intencjami. Najlepszym sposobem wyrażenia swoich pragnień jest powiedzenie, jak naprawdę się czujesz. Prawdziwe stwierdzenia krążą wokół banalnych fraz. Więc jeśli wymyślisz prawdziwego McCoya, ukłoń się, ponieważ poruszasz się we właściwym kierunku szybciej niż pędząca kula.

Pontyfikowanie z nieumiarkowanymi frazeologiami interpretacyjnymi (czyli pisanie przesadnych zdań)

Czasami, chcąc zaimponować, pisarze przesadzają. Ile razy widziałeś, jak ktoś wysilał się, żeby to rozegrać, tylko po to, by rozbić się i spalić po niewłaściwym użyciu imponująco brzmiącego słowa? Chcąc brzmieć inteligentnie, autorzy listów motywacyjnych regularnie tworzą zdania zawierające duże, imponujące, ale nieznane im słowa. Wynikające z tego błędy powodują zakłopotanie zarówno czytelnika, jak i pisarza i zapewniają szybkie odrzucenie wniosku. (Nawet jeśli czytelnik zrozumie twoje znaczenie, może ją zniechęcić twoja pretensjonalność.)

Ton egocentryczny

Odwieczna zasada dotycząca pisania listów motywacyjnych: upewnij się, że zanim skończysz pisać, osobą, która najbardziej wywarła na nim wrażenie, nie jesteś Ty. Jest to okazja, aby dać pracodawcom wyobrażenie o tym, kim jesteś, co osiągnąłeś i jak możesz wnieść swój wkład do ich firmy. Nikt nie lubi wchłoniętego przez siebie narcyza, a jeszcze mniej osób chce z nim pracować. Najlepszym sposobem uniknięcia takich błędów jest unikanie niekwalifikowanych, imponujących stwierdzeń i założeń dotyczących tego, jak wrażeniem będzie na tobie czytelnik.

Liczy się sentyment

Kiedy mówisz potencjalnym pracodawcom, dlaczego jesteś zainteresowany pracą dla nich i ich firm, bądź szczery. Nie kłopocz się wyrzucaniem kilku pochlebnych stwierdzeń. Jeśli interesuje Cię stanowisko lub firma, po prostu powiedz dlaczego.

W porządku:

"Rosnący udział firmy Cymad w dynamicznie rozwijającym się rynku półprzewodników sprawia, że ta pozycja jest rzeczywiście intrygująca".
"Podziwiam produkty Twojej firmy od jakiegoś czasu, zwłaszcza model Nibok 5000".

Nie dobrze:

"Masz najwspanialszą firmę w historii i praca z tobą byłaby kulminacją mojego życiowego marzenia".
"Umarłbym, aby pracować w Microdex".

Głupi czas

Jeśli zamierzasz być głupi, przynajmniej bądź dowcipny. Niektóre bardzo kreatywne branże i firmy mogą rzeczywiście przychylnie spojrzeć na list motywacyjny podobny do poniższego. Przynajmniej przyciągnie uwagę.Powrót