POSTRZEGANIE BÓLU I TEMPERATURY

Dziecko lub dorosły z zespołem Aspergera może wydawać się bardzo stoicki i nie wzdrygać się ani nie okazywać cierpienia w odpowiedzi na poziomy bólu, które inni uznaliby za nie do zniesienia. Uwagę dziecka może przyciągnąć siniak lub skaleczenie, ale dziecko nie pamięta, jak to się stało. Drzazgi można bez obaw usuwać, gorące napoje spożywać bez stresu. W upalne dni można nosić ciepłą odzież, a w mroźne zimowe dni osoba może nalegać na dalsze noszenie letnich ubrań. To tak, jakby miał wewnętrzny termostat idiosynkratyczny. Może wystąpić hipo- i nadwrażliwość na ból. Niski próg dla niektórych rodzajów bólu i dyskomfortu może być częstym źródłem niepokoju dla dziecka, którego reakcja może zostać oceniona przez rówieśników jako „płaczące dziecko”. Jednak dzieci z zespołem Aspergera częściej wykazują hipo niż nadwrażliwość na ból. Wysoki próg bólu opisał mi ojciec nastolatka z zespołem Aspergera:

Dwa lata temu mój syn wrócił do domu z mocno podrapaną nogą, mocno posiniaczoną z licznymi skaleczeniami. Pobiegłem po apteczkę. Kiedy wróciłem i kazałem mu usiąść, że chcę leczyć jego obrażenia, nie mógł tego zrozumieć. Powiedział „nie ma nic złego, to nie boli” i „to się cały czas zdarza” i udał się do swojej sypialni. To było powszechne w ciągu 18 lat. Nie czuje też zimna jak inni. Zimą rzadko nosi kurtkę, a do szkoły nosi koszule z krótkim rękawem i czuje się bardzo komfortowo.

Przypadkowo spotkałem młodego Amerykanina z zespołem Aspergera podczas zimowych wakacji w pustynnym centrum Australii. Byliśmy częścią grupy turystów spożywających wieczorny posiłek przygotowany na świeżym powietrzu, abyśmy mogli zobaczyć genialne gwiazdy pustyni i wysłuchaj poobiedniego wykładu astronoma. Jednak temperatury były poniżej zera i wszyscy, z wyjątkiem młodego mężczyzny z zespołem Aspergera, narzekali, jak im zimno i nosili wiele warstw ciepłych ubrań. Młody człowiek miał na sobie tylko T-shirt i odrzucił oferty ciepłych ubrań od swoich towarzyszy. Wyjaśnił, że jest mu całkiem wygodnie, ale brak ubrania na mroźną noc na pustyni sprawił, że wszyscy poczuli się nieswojo. Kolejny przykład został opisany w e-mailu przez Carolyn. Wyjaśniła to:

Moja reakcja na ból i temperaturę wydaje się być podobna do mojej reakcji na błahe lub traumatyczne wydarzenia. Przy niskich poziomach stymulacji reakcja jest przesadzona, ale przy wyższych wydaje się, że zmysły się wyłączają i w większości przypadków mogę funkcjonować lepiej niż normalnie. Błahe wydarzenie może dość dramatycznie utrudnić mi funkcjonowanie, ale w obliczu traumy potrafię logicznie myśleć i działać spokojnie i skutecznie, gdy inni wpadną w panikę w takiej samej sytuacji.

Asperger zauważył, że jedno na czworo dzieci, które widział, spóźniało się na naukę korzystania z toalety . Możliwe, że takie dzieci były mniej zdolne do odbierania wewnętrznych sygnałów dyskomfortu pęcherza i jelit, aby zapobiec „wypadkom” w toalecie. Brak reakcji na dyskomfort, ból i ekstremalne temperatury może również uniemożliwić bardzo małemu dziecku z zespołem Aspergera naukę unikania pewnych niebezpiecznych działań, co skutkuje częstymi wizytami na pogotowiu. Personel medyczny może być zaskoczony śmiałością dziecka lub uznać rodziców za zaniedbania. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów dla rodziców jest to, jak rozpoznać, kiedy dziecko cierpi na przewlekły ból i potrzebuje pomocy medycznej. Infekcje ucha lub zapalenie wyrostka robaczkowego mogą rozwinąć się do niebezpiecznego poziomu, zanim zostaną wykryte. Skutki uboczne leków mogą nie być zgłaszane. Mogą wystąpić bóle zębów i miesiączki oraz dyskomfort, ale nie można ich o tym wspominać. Rodzice jednego dziecka zauważyli, że przez kilka dni nie wyglądało jak zwykle, ale nie wskazywali, że doświadcza znacznego bólu. W końcu zabrali go do lekarza, który zdiagnozował skręcone jądro, które trzeba było usunąć. Jeśli dziecko wykazuje minimalną reakcję na ból, ważne jest, aby rodzice byli wyczuleni na wszelkie oznaki dyskomfortu, sprawdzali fizyczne oznaki choroby, takie jak wysoka temperatura ciała lub obrzęk, i stosowali strategie wyrażania uczuć , takie jak: termometr emocji, aby umożliwić dziecku komunikowanie intensywności bólu. Ważne jest również, aby napisać Historię Społeczną, aby wyjaśnić dziecku, dlaczego zgłaszanie bólu dorosłemu jest niezbędne, aby pomóc dziecku poczuć się dobrze i uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *