Odstresowujący

Z powodu stanu splątania lub oszołomienia, w którym często może żyć małe dziecko z autyzmem, może wystąpić wysoki poziom stresu. Podobnie potrzeba interwencji w sposób, w jaki dziecko kontroluje świat, może czasami podnieść poziom stresu dziecka. Matka Andrzeja w obrazowy sposób opisuje ekstremalne doświadczenie stresu syna:

Jeśli Andrew jest „przeciążony” jakąś czynnością lub przydarzyło mu się coś, co uważa za nieprzyjemne, zamknie się w swojej sypialni. Takie zachowanie może trwać dni lub tygodnie, podczas których będzie spożywał wszystkie posiłki w swojej sypialni.

Niektóre małe dzieci ze spektrum autyzmu odczuwają lęki i niepokoje związane z przedmiotami gospodarstwa domowego, np. odkurzacze, kosiarki lub nietypowe i nietypowe przedmioty. Źródeł stresu dla dziecka ze spektrum autyzmu jest wiele. Musimy być wyczuleni na możliwe źródła stresu i stresujące stany narastające w dziecku, tak abyśmy mogli, jeśli to możliwe, usunąć przyczynę i podjąć działania unikające. Następujące techniki rozbrajania mogą być jak zasugerował:

  • przejęcie kontroli nad sytuacją;
  • odwrócenie uwagi dziecka;
  • zmniejszenie stymulacji tła;
  • znajdowanie relaksujących rzeczy do zrobienia dla dziecka.

Bardzo często aktywność fizyczna, korzystanie z uspokajającej muzyki, okres z ulubionym przedmiotem pomoże dziecku odstresować się. Konieczna jest jednak ostrożność – aby nieumyślnie nie wykorzystać odstresowującej aktywności jako nagrody/wzmocnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *