Jestem konkretnym myślicielem. Język interpretuję dosłownie.

https://www.remigiuszkurczab.pl/aspergeraut.php

Twoja znajomość języka ojczystego, o której myślałeś, że ją znasz, zostanie poważnie przetestowana przez Twoje dosłowne dziecko lub student z autyzmem. Zostaniesz zabrany za słowo do stopnia, z jakim nigdy wcześniej nie musiałeś się konfrontować. Brytyjski medalista olimpijski Doug Larson podsumowuje pułapki potocznej komunikacji z żałosnym stwierdzeniem: „Gdyby język angielski miał jakikolwiek sens, katastrofa byłaby apostrofem z futrem”. Dla dzieci z autyzmem, z ich konkretnym, wizualnym myśleniem, ich (niekiedy błyskotliwymi) zdolnościami kojarzenia i, dla wielu, ich ograniczonym słownictwem, obrazy generowane przez popularne idiomy i inne figury retoryki muszą być bardzo niepokojące. Mrówki w spodniach? Motyle w brzuchu? Otworzyć puszkę robaków? Kot ma twój język? Wystarczy, że zapragną jeździć porcelanowym autobusem. (Tak jak ten? To znaczy zwymiotować… ee… wymiocinami). Te wyobrażenia, które przywołują, leżą u podstaw niektórych naszych codziennych wyrażeń. Kiedy mówisz mu, że pada deszcz kotów i psów, masz na myśli, że pada mocno. Jedna z interpretacji pochodzenia jego idiomu sięga angielskich powodzi z XVII i XVIII wieku. Po ulewnych ulewach ulice zaśmiecały ciała utopionych kotów i psów. Wyglądało na to, że spadło z nieba. I jestem pewien, że to właśnie wyobraża sobie wielu młodych z autyzmem, kiedy mówisz, że pada deszcz kotów i psów. „Nie widzę ich!” niepokoił się jeden mały chłopiec. „Wygląda tylko jak spadająca woda!” Niebo pomoże ci, jeśli usłyszy, jak mówisz komuś, że to świat psiaków, że wznosiłeś toast za pannę młodą lub pana młodego, albo ostrzegałeś kogoś, żeby nie wyrzucał dziecka z kąpielą. Nie marzyłbyś o wydawaniu dziecku instrukcji w obcym języku, ale angielski może tak wyglądać. W popularnym eseju internetowym czytamy: „W bakłażanie nie ma jajka, ani jabłka ani sosny w ananasie. Świnka morska nie pochodzi ani z Gwinei, ani nie jest świnią. Jeśli liczba mnoga ząb to zęby, dlaczego liczba mnoga nie jest liczbą mnogą od budki? Jedna gęś, dwie gęsi. Więc jeden łoś, dwa meese? Skoro nauczyciele nauczali, dlaczego nie nauczali kaznodzieje? Mamy cieknące nosy i śmierdzące stopy. Jak szczupła szansa i gruba szansa mogą być tym samym, podczas gdy mądry człowiek i mądry facet to przeciwieństwa?” Szaleństwo trwa z homografami. Pielęgniarka owinęła ranę gazą. Gospodarstwa produkują produkty. Ptaki rozproszyły się, a gołąb zanurkował w las. Gdy zbliżysz się do okna, zamknij je. Zaprowadź mnie do ołowianej rury. Wypoleruj polski stół. Czy potrafisz nakręcić zegarek na wiatr? Porozumiewanie się z dzieckiem myślącym dosłownie wymaga, abyśmy zatrzymali się i zastanowili się nad frazą. Może to wymagać przekwalifikowania – twojego, nie jego. Z czasem, wraz z dojrzałością i wykształceniem, dziecko konkretomyślące może w pewnym stopniu przyzwyczaić się do rozpoznawania idiomów i języka wnioskowania. Chociaż jest młody, a jego otwarty język rzuca wyzwanie wielu, nie zwiększaj jego zdezorientowania. Uważaj na typowe problemy, takie jak:

Idiomy i frazesy

Nie mów : Zamiast tego powiedz

Jesteś moim oczkiem w głowie: bardzo cię kocham

Już nie mogę tego znieść  : Zaczynam się denerwować

Ugryź się w język: Nie mów do mnie w ten sposób

Starczy na dziś : Na razie czas się zatrzymać

Czuję pismo nosem : to nie wydaje mi się w porządku

Niespecyficzne instrukcje

Powiedz dokładnie, co masz na myśli i nie zmuszaj dziecka lub ucznia do wymyślania niekonkretnych instrukcji.

Nie mów : Zamiast tego powiedz

Zawieś go tam: Zawieś płaszcz na haczyku przy drzwiach

Trzymaj się z dala od ulicy: zatrzymaj rower na końcu podjazdu

Przestań kopać: trzymaj stopy pod biurkiem

Chodźmy : idziemy teraz do domu

Wnioskowania

Podobnie jak w przypadku niespecyficznej instrukcji, wnioskowanie nasuwa się dziecku z autyzmem jako zwykłe stwierdzenie faktu. Nie każ mu zgadywać. Określ działanie, które chcesz, aby wykonał.

Nie mów : Zamiast tego powiedz

W twoim pokoju jest bałagan: odłóż ubranie

Nie oddałeś swojej pracy domowej: połóż raport z książki na moim biurku

Na dworze jest za zimno: Załóż dziś długie spodnie zamiast szortów

Nie podoba mi się ten hałas : Ścisz dźwięk w telewizorze

Czasowniki frazowe

Czasowniki frazowe łączą czasownik z przyimkiem lub przysłówkiem, tworząc wspólne wyrażenia, które mogą być tak mylące dla konkretnego myśliciela jak idiomy.

Nie mów : Zamiast tego powiedz

Podziwiamy go : Podziwiamy go – daje dobry przykład

Samochód nawala : samochód (lub część samochodu) nie działa prawidłowo

Jamie został wyrzucony z klasy: Nauczyciel wysłał Jamiego na rozmowę z dyrektorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *