Internetowe Centrum Informacji O Autyzmie I Zespole Aspergera + BLOG   

Business for Aspies• Wstęp

• Funkcja wykonawcza

• Interakcja społeczna w pracy

Kontakt wzrokowy i czytanie twarzy w pracy

Uwielbiam widzieć różne wyrazy w oczach osoby. Myśli przechodzące przez umysł innej osoby są tak łatwo odczytywane w sposobie poruszania się oczu (i oczywiście reszty twarzy). Oczy nie są niezbędną metodą komunikacji, po prostu przyjemną metodą dla tych, którzy je lubią. To powiedziawszy, jeśli widzisz "nic" w oczach osoby, możesz uwierzyć, że możesz pominąć tę sekcję. Proszę nie. Oczy są potężnym narzędziem komunikacji i nawet bez takiego zamiaru możesz wpaść w poważne problemy, jeśli nie podejmiesz wysiłków, aby skutecznie komunikować się w pracy. Twoje oczy mogą wydawać się "ruchome", powodując, że ludzie nie ufają ci lub mogą obwiniać cię, gdy coś pójdzie nie tak. Możesz zostać obwiniony o molestowanie seksualne, jeśli zbyt długo wpatrujesz się w niewłaściwe miejsce. Mam nadzieję, że te powody skłonią Cię do dalszej lektury.


Najlepsza praktyka 3: Kiedy mniej znaczy więcej

Kiedy masz trudności z interpretacją wyrazu twarzy, pierwszą i najłatwiejszą rzeczą do zrobienia jest dokładniejsze przyjrzenie się twarzy w poszukiwaniu wskazówek. Niestety dla tych, którzy mają trudności z czytaniem z twarzy (albo za dużo, albo za mało informacji), wpatrywanie się jest naturalnym sposobem zdobywania informacji. Ludzie na ogół nie lubią się gapić. Jeśli ktoś każe ci "przestać się gapić", istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć i nadal robić to, co musisz (studiuj i ucz się).

1. Liczyć. Spójrz na twarz osoby i policz do trzech. Zerknij w niebo, ścianę, biurko, cokolwiek, a potem spójrz ponownie. Raz, dwa, trzy, odwracają wzrok. Możesz odwrócić wzrok albo podczas rozmowy, albo podczas rozmowy. Oba są równie ryzykowne.
2. Kiedy osoba odwróci wzrok, skorzystaj z okazji, aby spojrzeć jej w twarz. Kiedy na ciebie patrzą, poczekaj sekundę, a potem również odwróć wzrok. Jest to rodzaj tańca, który łagodzi ciężar pełnej rozmowy wzrokowej.
3. Naśladuj ich mimikę. Kiedy podniosą brwi, unieś też lekko swoje. Kiedy się uśmiechają, uśmiechaj się też. To świetny sposób na synchronizację z osobą, z którą rozmawiasz. Ludzie z neurotypowymi mózgami robią to bez zastanowienia. W rzeczywistości tworzy więź między dwojgiem rozmawiających ludzi, jeśli widzą, jak druga osoba odzwierciedla ich ekspresję. Uważaj, aby nie kopiować dokładnie. Naśladuj większość wyrażeń w łagodniejszy, mniej "głośny" sposób, a może się okazać, że Twoi koledzy traktują Cię bardziej jak kolegę z zespołu.
4. Przyklej delikatny uśmiech na twarzy. Pewna kobieta z autyzmem powiedziała: "Praktykowałam to, podciągając kąciki ust i trzymałam je tam. Kiedy poczułem mięśnie twarzy, mogłem go napiąć, kiedy tylko chciałem". Jedynym wyrazem twarzy, który najprawdopodobniej wpędzi Cię w kłopoty (kiedy nie możesz czytać lub odpowiedzieć na wyraz twarzy innej osoby), jest uśmiech. Wyciszony, delikatny uśmiech to dobry pomysł. Ani duży uśmiech kota z Cheshire, który zwróci na ciebie uwagę, ale łagodny, spokojny, ogólnie radosny uśmiech.

Ostrzeżenie: Jeśli zauważysz, że wpatrujesz się w kogoś, kto do ciebie mówi, możesz pomyśleć, że spoglądanie na różne części twarzy "przerwie" wpatrywanie się na tyle, aby zmniejszyć problem. Bynajmniej. Kiedy dwoje ludzi czuje romantyczny pociąg, jednym z kluczowych "podniecających się" jest zerkanie z jednej części twarzy na drugą: z policzków, ust, oczu… Najwyraźniej tak właśnie ludzie znajdują odpowiednich partnerów - dzięki dając pełny przegląd struktury kości danej osoby, cech genetycznych i tak dalej. To zdecydowanie nie jest coś do zrobienia w pracy. Kiedykolwiek. Badając twarz osoby w poszukiwaniu wskazówek do wiadomości, którą przekazuje, spróbuj albo odwrócić wzrok między każdą obserwacją innej cechy, albo spróbuj spojrzeć na całą twarz naraz, nie poruszając własnymi oczami, ale pamiętając o tym, kim jesteś widzenie. W końcu wiedz, że kontakt wzrokowy jest trudny. Istnieje wiele aspektów spojrzenia oko w oko jako formy komunikacji, które naukowcy wciąż odkrywają i dopiero teraz się uczymy. Przyszłość przyniesie nam jeszcze więcej informacji na temat kontaktu wzrokowego.

Najlepsza praktyka 4: Relaksowanie oczu - wyciszanie twarzy

Jeśli patrzenie komuś w oczy jest przytłaczające i nie przyniesie żadnych korzyści ze zmuszania się do przeciążenia, nie rób tego. Jesteś osobą dorosłą i masz wolną wolę. Jeśli ktoś karze za brak kontaktu wzrokowego na tym etapie życia, może to być obraźliwa prośba. Istnieją sposoby radzenia sobie z przytłaczającym kontaktem wzrokowym, ale zmuszanie się do pogrążania się w przeciążeniu nigdy nie powinno być opcją. To powiedziawszy, to fajna premia, aby móc bez trudu patrzeć na czyjąś twarz. Ludzie lubią, kiedy na nie patrzysz. Z jakiegoś dziwnego powodu (powód, który nie ma większego sensu dla mózgu z zespołem Aspergera) kontakt wzrokowy sprawia, że ludzie czują zaufanie, ciepło i dobre uczucia. Ludzie są dla ciebie milsi, gdy zapewniasz im odpowiedni kontakt wzrokowy. Korzyści są często warte wysiłku. Jak więc to zrobić, aby nie czuć, że tracisz kontrolę? Jedna sztuczka polega na "wyciszeniu" twarzy, minimalizując ilość informacji, które otrzymujesz w sytuacji, w której należy nawiązać kontakt wzrokowy. Minimalizując dane wejściowe, minimalizujesz ryzyko przeciążenia. Kilka potencjalnych rozwiązań, zaczynając od tych najbardziej oczywistych, a kończąc na najbardziej efektywnych, wartościowych rozwiązaniach dla miejsca pracy, znajdziesz tutaj:

Rozwiązanie 1. Spójrz blisko ich oczu. Leo patrzy na czoła ludzi. Próbował patrzeć na brwi ludzi, ale "wyglądają jak tańczące gąsienice, a ja często uśmiechałem się lub śmiałem niewłaściwie". Czoło marszczy się, podnosi i obniża z różnymi wyrazami, ale generalnie jest to bezpieczne miejsce.
Rozwiązanie 2. Spójrz na część ich ciała, która jest właściwie pusta. Judy patrzy na szyje lub obojczyki ludzi. Pamiętaj, że ważne jest, aby nigdy nie patrzeć niżej niż szyja w środowisku pracy. Patrzenie na klatkę piersiową jest jawnym gestem seksualnym i można je łatwo zinterpretować jako molestowanie seksualne.
Rozwiązanie 3. Odwracaj wzrok często, jak opisano w poprzedniej najlepszej praktyce. To moja ulubiona rada, ponieważ buduje tolerancję. Pozwala zwiększyć zdolność patrzenia komuś w oczy.
Rozwiązanie 4. Nie patrz w ogóle. Działaj w rozproszeniu. Bądź "zajęty czymś". Jeśli to jest najlepsze, co możesz zrobić, to jest najlepsze, co możesz zrobić. To ulubieniec Daniela, który obecnie pracuje w rządowym laboratorium wraz z laureatami Nagrody Nobla i błyskotliwymi naukowcami. Ta strategia działa dla niego głównie dlatego, że stał się bardzo dobry w robieniu tego dobrze. Przy pierwszej próbie możesz napotkać problemy. Jeśli osoba pyta "Czy słuchasz?" możesz odpowiedzieć: "Koncentruję się na tym, co mówisz; Po prostu muszę to zrobić. Trwać." Kontynuuj sortowanie dokumentów lub rób to, co robiłeś rękami, podczas gdy osoba mówi. Spoglądaj od czasu do czasu, ale w większości nie zawracaj sobie głowy patrzeniem, gdy masz ręce zajęte czymś innym.
Rozwiązanie 5. Pozwól oczom się zaszklić. Jeśli jeszcze się tego nie nauczyłeś, posiadanie tej umiejętności jest bardzo cenne. Dzięki różnym źródłom informacji (teksty psychologiczne, teksty dotyczące rozwoju dziecka itp.) można się dowiedzieć, że gdy oczy zaszkliwią się, osoba często myśli o czymś innym. Możesz otrzymać komentarze takie jak "Czy słuchasz?" jeśli nie używasz dobrze tej techniki. Aby dowiedzieć się, jak zaszklić oczy, spójrz na kogoś, kto nie dba o to, czy na nie patrzysz. Teraz pomyśl o czymś, o czym naprawdę lubisz myśleć. Dla mnie byłoby to wspomnienie kraju, do którego podróżowałem w interesach. Dla mojego męża z AS byłoby to programowanie. Myślał o konkretnym błędzie, który próbuje naprawić, a jego oczy widziałyby kod, czytając wiersz po wierszu.

Kiedy już wiesz, jak zaszklić oczy, widząc coś innego niż to, co masz przed sobą, poćwicz to, pokazując fizyczną postawę i wyraz twarzy kogoś, kto słucha. Przy odrobinie wysiłku możesz być w tym bardzo dobry

Opis od Michaela:

Odprężam oczy. Już nie widzę tej osoby, ale patrzę na jej twarz, cóż, tak naprawdę nie patrzy… Wskazuję na nią oczy, co jakiś czas kiwam głową, a jeśli to, co mówią, jest interesujące, trochę słucham. Od czasu do czasu odwracam wzrok, żeby nie wyglądało na to, że się gapię. Jeśli chcę, żeby przestali mówić, lekko kiwam głową, a potem mówię: "Och, dostaję telefon. Chwileczkę". Wyciągam telefon z kieszeni, uśmiecham się ładnie do rozmówcy i odsuwam się od rozmowy. Miło wiedzieć, że nigdy nie utknę w rozmowie z kimś.

Faktem jest, że większość rozmów w pracy nie jest właściwie potrzebna. Osoby neurotypowe często lubią rozmawiać dla samego mówienia, ze względu na emocjonalne połączenie, które uzyskują, gdy coś ci komunikują. Masz luksus, że nie potrzebujesz tego połączenia. Poniższy epigraf wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby neurotypowe mogą angażować się w rozmowę:

Najszczęśliwsza rozmowa to taka, z której nic nie jest wyraźnie pamiętane, ale ogólny efekt przyjemnego wrażenia. -Samuel Johnson

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby najpierw ustalić, czy dana osoba zamierza przekazać coś, o czym musisz wiedzieć. Jeśli jest to coś ważnego, być może rozważ następną strategię - unikanie kontaktu wzrokowego - ponieważ uwolni to mentalną przestrzeń potrzebną do przetwarzania tego, co mówi dana osoba. Możesz użyć unikania kontaktu wzrokowego:

1. Kiedy wiesz, że kontakt wzrokowy cię przeciąży.
2. Kiedy osoba, która z tobą rozmawia, ma dla ciebie ważne informacje i musisz poświęcić całą swoją uwagę (a możesz poświęcić pełną uwagę tylko unikając kontaktu wzrokowego).
3. Kiedy po prostu nie masz na to ochoty.

Dobrym pomysłem jest również unikanie od czasu do czasu kontaktu wzrokowego. Nie zawsze, ale czasami (aw niektórych środowiskach pracy często tego unikaj). To świetna taktyka w miejscu pracy. Dlaczego unikanie kontaktu wzrokowego od czasu do czasu miałoby być "świetne"? Ponieważ w prawie każdym miejscu pracy szefowie cenią wydajnych pracowników, którzy koncentrują się na wykonywaniu swojej pracy. Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu zawodowego jest bycie wydajnym, skoncentrowanym pracownikiem, który jest bardziej oddany zadaniu niż rozmawianiu z ludźmi. Chociaż nie jest tak w każdej sytuacji w pracy, jest to solidna ogólna zasada. Jako pracodawca mogę ręczyć za to, że najszybciej promuję pracowników, którzy wydają się najbardziej skoncentrowani. Rozważ doświadczenie Stewarta jako pracownika:

Moi szefowie zawsze mnie lubili i myślę, że to dlatego, że ograniczam rozmowy do minimum, nawet z szefem. Nie rozpraszają mnie ludzie, którzy próbują zwrócić moją uwagę. Jeśli nie patrzę na nich lub nie odwzajemniam rozmowy tak, jak chcą, dość szybko się zamykają. Czasami myślą, że jestem zrzędą, ale nadrabiam to dobrą pracą, która ułatwia im pracę. Utrzymuję nawet rozmowy związane z pracą do absolutnego minimum. Ludzie kondensują to, co mówią, kiedy wiedzą, że ledwo słuchasz, a jeśli nie nawiązujesz kontaktu wzrokowego, to ledwo słuchasz. Wszystkie te rozmowy, które ludzie prowadzą w pracy, to w większości strata czasu.

Stewart często otrzymuje podwyżki, a każdy przegląd pracowników odnotował jego poświęcenie. Było to w dużej mierze spowodowane unikaniem kontaktu wzrokowego! Co za korzyść! Zespół Aspergera ma zalety, które mogą dobrze przełożyć się na wysoko płatną, wysoce satysfakcjonującą karierę zawodową.

Słowo ostrzeżenia

Zwróć uwagę, że aby odnieść sukces w niektórych karierach, kontakt wzrokowy, rozmowy na korytarzu i "hobnoowanie" z kolegami są tym, co daje Ci podwyżki. Być może te konkretne miejsca pracy nie pasują do kogoś, kto ma umiejętności w innych dziedzinach. Kolejny potencjalny aspekt unikania kontaktu wzrokowego, który pomoże ci uniknąć problemów - kiedy unikasz kontaktu wzrokowego, rób to w sposób pewny siebie, z wyprostowanymi ramionami i rozluźnioną resztą ciała. Jeśli unikasz kontaktu wzrokowego w podejrzany sposób (zgarbione ramiona, napięte mięśnie, spanikowany wyraz twarzy), to unikanie kontaktu wzrokowego spowoduje więcej problemów, niż gdybyś podjął wysiłek w pierwszej kolejności. Kiedy chcesz uniknąć kontaktu wzrokowego, upewnij się, że twoje ciało jest spokojne i pewne siebie, aby unikanie kontaktu wzrokowego było interpretowane po prostu jako zaabsorbowanie zadaniem związanym z pracą. Dla niektórych osób z ZA twarz jest przytłaczającą mapą ruchu i pozycji, która nie ma większego sensu. Dla innych twarz jest pusta. (W środku znajduje się neurotypowe, łatwe zrozumienie mimiki.) Właśnie sprawdziliśmy, co robić, gdy twarz jest przytłaczająca. Przyjrzyjmy się teraz, co zrobić, jeśli twarz nie daje żadnych informacji lub nie podaje niewystarczającej informacji.

Najlepsza praktyka nr 5: Trening oczu - mapowanie pustej twarzy

A jeśli wszystko, co widzisz, to pusta twarz? Kiedy pytam żony "Spójrz na moją twarz. Co widzisz?" zwykle odpowiada: "Nic". Istnieją dwa udokumentowane schorzenia, które zakłócają zdolność osoby do czytania twarzy. Pierwszym z nich jest prozopagnozja, inaczej zwana ślepotą na twarz. Jest to zwykle spowodowane ostrym uszkodzeniem mózgu, ale naukowcy zaczynają odkrywać, że może być również wrodzony. Dotyka około 2,5 procent populacji. W przypadku ślepoty twarzowej część mózgu, która rozróżnia różne cechy twarzy, nie działa. Osoba z pełną ślepotą na twarz nie będzie w stanie zidentyfikować wieku, rasy ani innych szczegółów tożsamości twarzy danej osoby. Osoba ze ślepotą na twarz będzie zależeć od wskazówek, takich jak ubranie, włosy, głos lub inne szczegóły, aby zidentyfikować osoby - zarówno nieznajome, jak i osoby, które widzą na co dzień. Casey, młody mężczyzna z AS, miał trudny początek, kiedy zaczynał swoją pierwszą pracę. Zraził kilka osób, które mogły mu bardzo pomóc w pracy. Trzeciego dnia pracy trener Casey zapytał go: "Dlaczego zachowujesz się dziwnie, jakbyś spotykał mnie po raz pierwszy?" Casey, który w tym czasie nie wiedział o ślepocie na twarz, obwiniał własną głupotę, sądząc, że jest nieuważny i nieostrożny, a nie ślepy na twarz. Istnieje podobny rodzaj ślepoty zwany ślepotą umysłową, odkryty przez Simona Barona-Cohena. Ślepota umysłowa jest powszechnie definiowana jako niezdolność do rozpoznania, że inna osoba ma umysł oddzielony od twojego. To powoduje, że osoba niewidoma ma ogromne trudności w odgadnięciu odpowiedzi w komunikacji społecznej. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane ślepotą na twarz, ślepotą umysłu, czy też po prostu słabością w rozpoznawaniu mimiki, część mózgu, która pomaga w tych spostrzeżeniach, po prostu nie jest aktywowana u wielu osób z ZA. Nie jest to usterka sama w sobie - istnieją inne umiejętności aktywowane z ZA, które nie są aktywowane u większości ludzi. To kompromis. O ile nie powoduje to niemożliwych do pokonania trudności w pracy, być może pomocne byłoby wykonanie klasycznych trzech kroków:

1. Rozpoznaj to.
2. Znajdź rozwiązania lub je zaakceptuj.
3. Kontynuuj pracę.

Jeśli chcesz "zaakceptować to" i "kontynuować swoją pracę", możesz użyć następujących zwrotów z osobami, z którymi pracujesz:

"Przepraszam, ale nie czytam z twarzy tak dobrze, jak większość ludzi. Czy możesz wyrazić się jaśniej słowami, których używasz?"

lub

"Dziękuję za wyjaśnienie tego, ale słyszę słowa o wiele częściej niż inne sygnały. Czy możesz być bardzo bezpośredni w swoich słowach, abym mógł w pełni zrozumieć, co mówisz?"

lub

"Nie jestem pewien, co mówisz, ale mogę powiedzieć, że czegoś mi brakuje. Czy możesz być bardzo bezpośredni w tym, jak to mówisz?"

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czytać mimikę, uwierz w to, że powstaje wiele zasobów, aby pomóc nam wszystkim, JAK lub nie, czytać twarze, co z kolei pomaga nam czytać w myślach. Im więcej możemy zrozumieć, co jest w umyśle danej osoby, Im więcej możemy zrozumieć, co jest w umyśle danej osoby, tym więcej możemy zrozumieć, co musimy robić w pracy. Obecnie nowy grunt przełamuje System Kodowania Działań Twarzy, FACS, opracowany przez Paula Ekmana. Jest to kliniczny sposób odczytywania mimiki twarzy, umiejętność, która ma kluczowe znaczenie dla większości komunikacji osobistej. Książka jest dość droga, ale możesz się sporo dowiedzieć, przeszukując http://face-and-emotion.com i inne witryny, które pomagają nam zrozumieć wyraz twarzy. Kiedy nauczysz się tego na pamięć, będziesz miał o wiele lepsze zrozumienie tego, co dana osoba ma na myśli, ale możesz przegapić wiadomości, które pojawiają się, gdy dana osoba jest w konflikcie; to znaczy, gdy ktoś mówi jedno, ale ma na myśli coś innego. Na przykład dana osoba może wykazywać frustrację na twarzy, ale mówić o kimś, kogo rzekomo lubi w pracy. Widzenie kontrastu między dokładnymi emocjami poprzez wyraz twarzy, ponieważ bezpośrednio nie zgadza się ze słowami, może być mylące. Ludzie są skomplikowani. Jednym z charakterystycznych objawów ZA jest unikanie wzroku. U jednego z dzieci unikanie wzroku było oczywiste od dzieciństwa. Jego pierwszy pediatra powiedział: "Nigdy nie widziałem, żeby dziecko walczyło tak, by nie patrzeć na swoją matkę, ani na mnie". Chociaż unikanie wzroku może pojawić się od urodzenia, wierzę, że unikanie wzroku może rozwinąć się jako strategia przetrwania w trudnych warunkach. Używany wystarczająco często, staje się nawykiem. Jeśli jesteś ślepy na twarz i masz trudności z nauką czytania twarzy, być może uważasz się za szczęściarza. Kiedy nic nie widzisz na twarzy osoby, jest to w rzeczywistości łatwiejsze niż wtedy, gdy twarz osoby jest przytłaczająca. Jest to łatwiejsze, ponieważ:

1. Rozmowa to coś więcej niż tylko wyraz twarzy.
2. Mimika ludzi często nie zgadza się z tym, co mówią. Ta ślepota pozwala ci nie widzieć, jak nieuczciwi mogą być ludzie wobec innych, a nawet wobec samych siebie.
3. Możesz kontrolować, ile chcesz zobaczyć. Jeśli chcesz podjąć wysiłek, aby kogoś przeczytać, możesz dalej próbować. Jeśli chcesz, aby ta forma komunikacji była cicha, to też w porządku.

Aby nauczyć się rozpoznawania twarzy, istnieje wiele podejść. Możesz uczyć się za pomocą systemu kodowania akcji twarzy lub wyszukiwać w Internecie "mimikę twarzy". Jeśli szukasz obrazów "wyrazu twarzy", powinieneś znaleźć nieskończenie zabawne narzędzie edukacyjne. Cóż, może nie jest to dla ciebie zabawne, ale im lepsze rozpoznawanie twarzy, tym ciekawsze będzie zorientowanie się, co mówią ludzie z ich twarzami. Wiele osób z autyzmem, z którymi rozmawiałem, zgadza się, że czytanie mimiki twarzy może być zabawną grą : "Widzisz tamtego mężczyznę? Jest naprawdę zły, ale stara się być miły… Widzisz, jak zaciska szczękę, a mimo to się uśmiecha?" Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z tej umiejętności, czy nie, ważne jest, aby mieć podstawową wiedzę na temat przetrwania w miejscu pracy (chyba że pracujesz w domowym biurze lub w innej karierze samotnej). Na przykład:

•  Kiedy skóra między brwiami jest pomarszczona i napięta, osoba jest zła.
•  Kiedy brwi są uniesione, osoba jest zaskoczona lub zaniepokojona.
•  Kiedy szczęka jest zaciśnięta (często widać to pod skórą policzków), osoba jest napięta lub zestresowana.
•  Kiedy kąciki ust się podnoszą (a czasami gdy odwracają się u osób z uśmiechem do góry nogami) osoba się uśmiecha, ale nie zawsze oznacza to szczęście! Może wskazywać na wiele, wiele innych emocji w zależności od ukształtowania reszty twarzy.

Istnieje wiele książek, które omawiają mimikę twarzy. Dzięki Paulowi Ekmanowi możemy teraz zidentyfikować wszystkie ludzkie emocje w oparciu o jego system kodowania. Jeszcze ciekawsza jest koncepcja mikroekspresji. Mikroekspresje to krótkie, mimowolne mimiki twarzy, które pokazują dokładne wewnętrzne emocje osoby. Często potrafimy dokładnie wykryć emocje u osoby, która nie jest świadomie świadoma ich podstawowego stanu emocjonalnego. Chociaż dogłębne badanie nie jest konieczne, podstawowa wiedza na temat mimiki twarzy jest kluczowa dla osób w karierze, w której koledzy wchodzą w interakcje w rzeczywistej przestrzeni (a nie wirtualnie).
[ 496 ]